PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Liboc (Frankenhammer) - seznamte se

Přispěl: Radim Hettner

Zatoulá li se badatel krás naší vlasti do lesů rozprostřených mezi Lubami a Krajkovou, tak si může být jistý, že při svých pochůzkách na dlouhých kilometrech, hned sešupem dolů z Opatova, nenatrefí na živáčka. Aby mu z té samoty nebylo žalno, vydá se hned první křižovatkou v okrese Sokolov směrem na Kraslice a tu se mu asi po třech, čtyřech kilometrech otevírá údolí poseté domečkami porůznu na stráních a kopcích, spolu s dominantním kostelem. Je čas představit Liboc i z jiného úhlu pohledu.

Ves jako taková nedosahuje starobylosti okolních namnoze zaniklých obcí, ale i stáří roku 1384, kdy je prvně zmíněna jako Frankengrün, budí úctyhodnost. Tuto oblast jako první totiž kolonizovali osídlenci z Horních Franků. Roku 1422 dochází k přejmenování dosavadního názvu na Frankenhammer, a to podle doloženého železného hamru. V roce 1547 je vesnice součástí Lubského panství. Dle sčítání královské berní ruly je zde zmíněno 21 domů se jmény osadníků Deistler, Hoyer, Klier, Loquay, Sandner, Werner. Není bez zajímavosti, že se tato jména na lubsku vyskytovala a v přímé návaznosti vyskytují dodnes (kromě Loquay). Vliv českého živlu byl však patrný i zde, kdy na pomníku padlým obětem první světové války zemřel místní rodák Daniel Budik. Ale to jsem odbočil od tématu. Po tomto roce je Liboc uváděna jako nezávislý statek v držení pánů z Hartenbergu. Okolo roku 1700 dochází k přestavbě hamru na mlýny a pily. Při sčítání obyvatel v roce 1847 měla vesnice 90 domů a 684 obyvatel. Z tohoto důvodu se jevilo jako akutní vystavět obecní školu, a tak se stalo v roce 1878. Vesnice se neustále rozrůstala, proto v roce 1880 měla již 691 obyvatel. Roku 1897 se Liboc stává samostatnou obcí.

Nechme také promluvit Ottův slovník naučný. Ten uvádí, že v roce 1892 měla vesnice 95 domů a 602 obyvatel (za deset let úbytek o více jak 10%). Na přelomu 19. a 20. století zde nalezneme dvoutřídku, poplužní dvůr pánů Auerspergů a mlýn. Lidé se zabývali domáckou výrobou hudebních nástrojů a pletením krajek. Část vsi, Steingrub, měla trošku odlišný historický vývoj. Zpočátku se jednalo o samostatný statek, který v 16. století patřil Šlikům, od nich jej jako zástavu dostal Jindřich z Plavna, a ten jej roku 1597 prodal císaři Rudolfu II. V rychlém třídání majitelů nelze opomenout kancléře zmíněného panovníka, Jindřicha Písnice, jehož potomci statek a další přilehlá stavení prodali v roce 1813 nám známým Auerspergům. Ottův slovník naučný domluvil a my můžeme pokračovat ve šlépějích historie Liboce i z jiných zdrojů.

V roce 1892 proběhlo dokončení novogotického farního kostela Nejsvětější Trojice a následkem toho vzniká přístí rok odtržením od farnosti Stein (Kámen) jako samostatná farnost tří obcí Liboc, Mlýnská, Černá. Navzdory tomu počet obyvatel každoročně pomalu, ale jistě klesal (v roce 1900 88 domů 563 obyvatel, v roce 1910 92 domů 520 obyvatel, v roce 1921 98 domů 496 obyvatel, v roce 1930 stejně jako v roce 1921, v roce 1939 417 obyvatel). Vesnice byla elektrifikována relativně pozdě a to až v roce 1928 z Leibitschgrundu. Při sčítání obyvatelstva v roce 1945 zde pospolu žilo 375 Němců a 9 Čechů. V následujícím roce většina původního obyvatelstva byla odsunuta do Německa a následkem toho dochází k náhlému vylidnění vesnice a postupné devastaci většiny budov. V roce 1970 se Liboc stala částí obce Mlýnská. K roku 2007 jsou zde z osmi domů dva trvale obydlené čtyřmi obyvateli, 20 rekreačních chat a jeden prázdninový dům. A taková je dnešní Liboc, avšak stále nám nabízí možnost poznat ji in natura. Pojďme, dokud není pozdě.

Data byla použita ze zdrojů Spolku přátel města Kraslice.

Vloženo: 7.9.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist