PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Liščí Vrch (Fuchsberg) - Kde lišky dávají dobrou noc

Přispěl: Radim Hettner

Sejde li z cesty poutník v letním parnu z cesty mezi městečky Luby a Plesná do Smrčinského lesa, hledaje, kde by ukojil svou žízeň znamenitou minerálkou vábné chuti, potom nezbývá než doporučit tento kout naší krásné vlasti.

Na staré poštovní cestě mezi Plesnou a saským Adorfem někdy kolem roku 1800 vznikla myslivecká hospoda nazývaná též dříve Furthhäusel (Smrčina, číslo popisné 95). Bezprostřední okolí bylo vyhlášeno v krajině svou uhličitano-železitou minerálkou a k další expanzi podniku snad zabránila vlastní nevhodnost plnění a skladování minerálky do lahví. Po první světové válce se blízké břehy Rokytníka rozrostly o další tři selská stavení (Fuchsberg), která přetrvala do roku 1947, kdy pro bezprostřední blízkost státní hranice byla zbourána do základu a tudíž nikdy nedosídlena. Ještě jsem se zapomněl zmínit i o koupališti, které zde rovněž příčinliví obyvatelé vybudovali (na mapě označeno jako Strandbad). Dneska už zde mimo minerálky nic k vidění není, akorát tu lišky dávají dobrou noc.

Vloženo: 4.10.2008Komentáře a upřesňující informace


Fuchsberg [Mgr. Petr Křepelka 25.4.2011 14:35] | Reagovat
Zdravím,
ve Vámi zmíněné osadě se léty vžil obecný název Furth(Brod) a skládal se ze tří menších shluků domků-FURTHHÄUSEL,NONNENKNOK a WALDFLUR.V Pozemkové knize katastru Plesná jsem zjistil,že se zde nacházelo celkem 26 domků včetně tří statků a jedné hospody-jagdschenke pana Kohla z roku 1886. Mám k dispozici snímek ze 30.let zmíněného koupaliště a hospody a seznam majitelů domků a statků v uvedené části Plesné.
S přátelským pozdravem,Petr Křepelka
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist