PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Historie [zdroj: Pavel Beran 23.12.2008]

Komentář/Upřesnění:
Sokolovské muzeum - web
[vloženo: Miroslav Landa 15.11.2010 13:56]

Pojmenování obce je odvozeno od staročeského osobního jména Wran. Z tohoto pojmenování vychází i německý název „Frohnau“. Český název Vranov pak byl úředně používán od roku 1923. První písemná zpráva o obci je z roku 1246, kdy král Václav I. propůjčil vranovský kostel řádu křížovníků s červenou hvězdou. Zánik Vranova způsobilo jeho začlenění do vojenského pásma - zástavba byla zničena, zbořena a srovnána se zemí. Mimo to byl narušen i vodní řád – studny zasypány a rybníky zrušeny, což způsobilo podmáčení půdy. A tak dnes najdeme ve Vranově jen zbytky základů domů, zatopené sklepy a podmáčenou půdu. Nejvýznamnější památkou v obci byl kostel sv. Jakuba Většího z 1. poloviny 13. století. Obrázek ukazuje stav z počátku 20. století. V 50. letech z něj zbyla už jen rujna. Kostel byl ze dvou stran obklopen hřbitovem, v jeho blízkosti stávala fara a socha sv. Jana Nepomuckého. V centru obce byla škola, původně z roku 1811, později přestavovaná. U školy stál pomník obětem 1. světové války. V obci fungovala od roku 1896 pošta a působil zde spolek dobrovolných hasičů, hudební a pěvecký spolek, zemědělské kasino, později byl založen také spolek vysloužilých vojáků.
<BR> <BR> V blízkosti Vranova se nacházelo na Lobezském potoce také několik mlýnů, k nejznámějším patřil Schrammův mlýn s hostincem pro turisty a Steinův mlýn s pilou.

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 84 do následujícího políčka:

   
Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist