PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Skryjský mlýn (Skryjský mlýn) - Historie

Přispěl: Zdeněk Pechar

Skryjský mlýn (Jeníkův, Padrtův). Někdy kolem poloviny 18. století vlastnil Skryjský mlýn Jan Josef Prinz, po něm jeho syn Antonín Prinz. Podle kroniky obce Skryje byli na mlýně dříve pánové Hakl a potom Kheisel. V roce 1860 Skryjský mlýn koupili od Svobodů Jelínkovi. Mlynář Josef Jelínek (* 1847) byl velký zemědělský a mlynářský odborník a vzdělaný samouk. Vlastnil velkou knihovnu a patřil mezi první sběratele vltavínů na Moravě. (Psal o tom i V. Nezval). Josef Jelínek zemřel roku 1931 a mlýn zdědil jeho synovec Jan Jelínek (* 1879), který byl profesorem Vysoké školy zemědělské a lesního inženýrství v Praze. Jan Jelínek mlýn v roce 1932 prodal Bohumíru Padrtovi. Padrta mlýn dále modernizoval a v provozu byl do 50. let dvacátého století. Skryjský mlýn byl poháněn Francisovou turbínou pořízenou roku 1881 Josefem Jelínkem. Byla to první turbína široko daleko. V roce 1972 byl Skryjský mlýn zatopen. V současnosti se po něm jmenuje nedaleké rekreační středisko.
(Buděšínský zpravodaj, J. Mikulášek)

Vloženo: 17.1.2009



Komentáře a upřesňující informace


Padrtovi přišli z Plenkovic [Pavel Šimeček 16.4.2010 20:33] | Reagovat
Padrta Bohumír a Marie přišli do Skryjí z Plenkovic, kde roku 1922 převzali od rodičů Dolní mlýn.
Re: Padrtovi přišli z Plenkovic [Zdeněk Kratochvíl 17.1.2016 13:05] | Reagovat
Bohumír (Bohumil) Padrta mlýn koupil 15. května 1932, do té doby byl mlynářem v Plenkovicích, ale původem z Tavíkovic. Mlýn byl na svou dobu moderní (Francisova turbína fy Brockmann, průtok 0,85 m3/s, spád 2 m, výkon 18 k), přesto vyžadoval rozsáhlou rekonstrukci: velká oprava splavu, výměna stavidel a zábran, nová Francisova turbína o výkonu 35 HP v nové cementové kašně (spád 2 m, průtok 1,7 m3/s), nové mlecí stolice („válce“) moderního typu, elektrický alternátor 15 kW (3 x 220 V). Kromě Padrtovic rodiny pracovali ve mlýně pánové Josef Morkus a Vladimír Dočkal, který se tu za pana mlynáře Josefa Jelínka vyučil. Poslední větší oprava následovala po povodni, která přišla večer 14. 3. 1940, kdy mlýn poškodily mimořádně mohutné ledové kry. V létě 1940 byla postavena nová stavidla a zábrany, opraveny vnější drobné stavby. Roku 1952 však byl provoz mlýna zakázán, mlýnské stroje byly zaplombovány. Rodině naštěstí zůstala vlastní elektřina, kterou pak používaly i okolní chaty. Po celou dobu zde pomáhala paní Františka Šachlová, žila ve mlýně od roku 1932 až do své smrti v roce 1967. Poslední provedenou opravou bylo zacelení díry ve splavu po tání, přibližně roku 1968, s pomocí okolních chatařů. Po zatopení přehradou se prý část mlýnských strojů dostala do Mlynářského muzea na Znojemsku.
Fotky mlýna viz https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Zde/Skryje

zde[zavináč]fysis[tečka]cz
Re: Re: Padrtovi přišli z Plenkovic [Pavel Šimeček 18.1.2016 19:45] | Reagovat
K výše uvedenému ještě dodávám, že oba plenkovické mlýny na počátku 20. století vlastnili Bohumírovi rodiče, Karel a Anastázie Padrtovi. Horní mlýn předali r. 1916 dceři Hedvice provdané za mlynáře Rudolfa Vránu, od r. 1924 byli spoluvlastníky Vladimír Padrta (bratr) s manželkou Marií, Anastázie Padrtová ml. (sestra) a Bohumír Vrána (švagr). Dolní mlýn předali r. 1922 synovi Bohumírovi Padrtovi a snaše Marii.
Dějiny obou plenkovických mlýnů si můžete přečíst v mé publikaci PLENKOVICE Pohledy do minulosti vydané roku 2008.
Přesné místo MLÝNU na mapě. [PADRTA BOHUMÍR,vnuk 21.4.2013 18:25] | Reagovat
Rád bych věděl, kde tak asi byl mlýn před zatopením, louka nad ním a cesta přes les do Skryjí.
Re: Přesné místo MLÝNU na mapě. [Aleš Padrta 11.7.2013 22:06] | Reagovat
Dobrý den,
dávám se sestrou dohromady rodokmen mlynářského rodu Padrtů. Budu rád, když mi dáte kontakt a pokud budete souhlasit, rád vzájemně nasdílím další detaily.
S pozdravem
Aleš Padrta
rodokmen mlyn. rodu. [Padrta Bohumír III. 28.8.2015 13:43] | Reagovat
Dobrý den, nevím jestli jsem Vám odpověděl, dlouho jsem to tu nečetl, napište na můj email:miriys@email.cz, můžeme si navzájem podat nějaké info. S pozdravem Padrta Bohumír III.
Re: Re: Přesné místo MLÝNU na mapě. [Zdeněk Kratochvíl 28.12.2015 17:42] | Reagovat
Bohužel jsem tento web potkal až dnes, když jsem hledal, komu oznámit úmrtí mé mámy, Anny, roz. Padrtové.
Prosím o kontakt na e-mail:
zde [zavináč] fysis [tečka] cz
Zdeněk Kratochvíl
Re: Přesné místo MLÝNU na mapě. [milos trtilek 5.10.2014 21:48] | Reagovat
kdyz me poslete mapu vyznacim kde vse bylo mlyn cesta do skryji. znal jsem osobne pana a pani padrtovy/jejich syny dceru a dva vnuky Arnosta a ten druhy byl myslim Zdenek. ten byl velice zaujaty hvezdami
Re: Re: Přesné místo MLÝNU na mapě. [Padrta Bohumír 6.10.2014 19:11] | Reagovat
Dobrý den, děkuji za Vaši nabídku, ale mapu bohužel nemám. Na jedné z uveřejněných map byl zatopený mlýn označen červeným čtverečkem. Tak to nějak odhaduji, příští týden se půjdu tam podívat z mohelské strany, ze skály kde se říkalo na písku, odtud byl mlýn tak cca 100m šikmo vpravo.
Re: Re: Přesné místo MLÝNU na mapě. [Zdeněk Kratochvíl 31.12.2015 11:44] | Reagovat
Poloha mlýna: N 49.1008281, E 16.1504519 (v podobě s minutami a vteřinami to tenhle systém nevzal)
(viz i http://vodnimlyny.cz/mlyny/mlyn/3932?locale=it, kde je ovšem špatné č.p.)
Mlýn je teď pod hladinou, býval pravém břehu. Ze skály na protějším břehu je dobře vidět vyvýšenina, která byla těsna nad mlýnem, kousíček severozápadně od polohy mlýna. Někteří zaměňují původní Skryjský mlýn s novodobým technickým zařízením, které zdědilo toto jméno, ale je na stejném břehu kousek níž po proud a samozřejmě nad hladinou. Na ně ukazuje i mapa Seznamu.
Většina cest teď vede jinak. Z cesty do skryjí (lesní pěšinou nahoru a pak na kraji lesa od křížku polní cestou do vsi) je na Google Earth vidět jen okraj lesa před bývalou vsí, linie lesa asi zůstala stejná, a pak až kaplička ve Skryjích. Ta zůstala na místě, kde byla náves. Od ní se šlo dál k silnici, která tam je i teď.
zde[zavináč]fysis[tečka]cz
Re: Re: Re: Přesné místo MLÝNU na mapě. [Zdeněk Pechar 31.12.2015 12:33] | Reagovat
Nejlépe je použít http://geoportal.gepro.cz/#/ , a tam si dát vrstvy, mapa pk a ortofoto. Nebo http://kontaminace.cenia.cz/ a kliknout na historické.
Re: Re: Přesné místo MLÝNU na mapě. [Rudolf Čenkovič 6.7.2017 11:28] | Reagovat
Arnošta si pamatuju i když byl o něco starší než já (jsem ročník 1961),myslím že pracoval v Brně v Královopolské.Každé léto jsme jezdili stanovat u mlýna na louce mezi mlýnským náhonem a řekou.Na WC jsme chodili do mlýna,stejně tak pro čerstvě nadojené mléko,Každoročně tam jezdily stejné rodiny.Pro vodu jsme chodili ke studánce v lese napravo po cestě do Skryjí.A do Skryjí do obchodu pro potraviny.Byl někde vlevo od cesty od lesa,myslím že hned na kraji vesnice.Jsou to už jen pěkné vzpomínky staré 50 let.Z těch stanařů už možná ani nikdo nežije.Ruda Čenkovič,Brno.
Re: Re: Re: Přesné místo MLÝNU na mapě. [Antonín Walletzký 27.11.2022 14:56] | Reagovat
Prodejnu ve Skryjích provozoval pan Jonáš.
Skryjský mlýn [Radomír Roup 11.7.2013 22:57] | Reagovat
V r. 1930 zde byla turbína Brockmann, průtok 0,85 m3/s, spád 2 m, výkon 18 k.
odp. [mirek padrta 13.7.2013 20:30] | Reagovat
napiste mi vasi email.adr.,v po.vam odpovim.nyni jsem pouze na tlf.
odp. [mirek padrta 13.7.2013 20:34] | Reagovat
miriys@email.cz
Skryjský mlýn a chatová oblast [Zdeněk Chlup 9.6.2017 09:19] | Reagovat
Dobrý den, nemám bohužel k historii Skryjského mlýna co říct,ale dobře si pamatuji a vzpomínám na krásné roky ,které jsem prožil na protějším levém břehu.Měli jsme chatu hned pod skalou naproti mlýna.Postavila si ji někdy kolem roku 1940 parta studentů /Chlup,Peterka,Gajdůšek,Adamus ,snad i výše zmiňovaný pan Trtílek , celkem jich bylo asi 10/.Do mlýna jsme k panu Padrtovi chodili pro mléko přes řeku a těsně před zatopením jsme dokonce od něj odebírali i elektřinu.Byly to nezapomenutelné roky a i když je to už víc jak 40 let mám pořád slzy na krajíčku.Mám také jednu prosbu.Různými životními přesuny se mně podařilo ztratit jakékoliv foto "chatové" oblasti naproti mlýna,Kdyby náhodou někdo z Vás měl nějakou fotografii, prosím o zaslání scanu na výše uvedený mail.Omlouvám se za příspěvek,ale i pol letech to ve mně je a bolí mně srdce ,že tak krásný kout přírody zmizel , i když musím říct,že plavba po přehradě má také svoje kouzlo.Zdeněk Chlup
Re: Skryjský mlýn a chatová oblast [Marta 30.1.2019 18:49] | Reagovat
Chatovou oblast si dobře pamatuji, ale žádnou fotografii bohužel nemám. Také u Jihlavky tábořilo ve stanech mnoho skautů. Můj tatínek (ročník 1922) se v této oblasti narodil, respektive nedaleko Skryjského mlýna (říkalo se tomu domu Práchovna). Jeho tatínek, můj dědeček byl zde hajným. S tatínkem jsme se jako děti každým létem vracívali do těchto kouzelných míst a procházeli údolí Jihlavky od Mohelského mlýna, Dukovanského mlýna až do Skryjí, do obce, která byla opravdu kouzelná. Padrtovy jsem osobně znala, byli to moc příjemní lidé. Ve Skryjském mlýně , kde jsme jako studentky byly ubytované, jsme zažily u splavu mnoho hezkých a nezapomenutelných chvil. Moc mě těší, že na tento překrásný kout přírody vzpomíná více lidí, jen kdyby se zachovalo více těch dobových fotografií ! Ale i přesto.....díky za to, že jsme tu nádheru mohli vidět, že jsme zde prožili kousek života a že nám zůstaly alespoň vzpomínky... Marta, Zlín
Skryjský mlýn a chatová oblast [Zdeněk Chlup 30.1.2018 14:10] | Reagovat
Dobrý den, zapmněl jsem uvést pro případné zaslání fota chatové oblasti naproti Skryjskému mlýnu svůj e-mail: teso@volny.cz
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 55 do následujícího políčka:

   


Processing time: 171 msec.
IP address = 52.15.70.191
desktop version