PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Dalešický mlýn (Dalešický mlýn) - Historie

Přispěl: Zdeněk Pechar

Dalešický mlýn (Stejskalův, Davidův). Rod Stejskalů se na Dalešický mlýn přistěhoval v roce 1540 a držel se na něm do roku 1850. Davidovi se na mlýn přistěhovali okolo roku 1900. Poslední mlynář David ukrýval účastníky atentátu na Heydricha a v březnu 1943 byl uvězněn na Pankráci spolu s Potůčkem a Denemarkem a později byli všichni tři popraveni. Jeho žena byla dána do pracovního tábora, kde zažila mnoho hrůz a po válce se zbědovaná a vyhublá vrátila. Dalešický mlýn a pila od roku 1943 do provozu uvedeny nebyly. Mlýn byl poháněn Francisovou turbínou, na mletí měl válcové stolice. Pila stála při mlýně od pradávna, byla zastaralá jednolistová. Mlýn byl zatopen roku 1970.
(Budišovský zpravodaj, J. Mikulášek)

Vloženo: 18.1.2009Komentáře a upřesňující informace


osud manželů Davidových [PhDr.Helena Kavková 17.1.2012 16:22] | Reagovat
Anežka Davidová byla jistý čas vězněna v ženském koncentračním táboře ve Svatavě (Zwodau) na Sokolovsku.
Prosím pamětníky zda nemají fotografii ( či kresbu) dalešického mlýna, kde manželé do zatčení žili a nevědí cokoliv bližšího k poválečnému osudu paní Davidové. Shromažduji údaje k vězenkyním bývalého KT Svatava, kde jsem našla její jméno. Předem velmi děkuji. dr.Helena Kavková
Re: osud manželů Davidových [Jan Tomášek 5.3.2012 11:04] | Reagovat
fotografie mlýna je na stránkách Budišovského zpravodaje s touto adresou: http://www.oubudisov.cz/zpravodaj/bz200401.html#priloha104
Re: osud manželů Davidových [Alexandra Sedláková 14.1.2013 22:17] | Reagovat
Dobrý den,
uvědomuji si, že už to není příliš aktuální, ale pokud ještě stále shromažďujete informace o Anežce Davidové, určitě bych Vám mohla být nápomocná. Byla moje praprateta. Prosím, ozvěte se mi na uvedený e-mail.
Děkuji.
Alexandra Sedláková
Re: osud manželů Davidových [Tomáš Pasterný 26.3.2013 18:00] | Reagovat
Náhodou jsem narazil na tuhle zajímavou stránku. Myslím, že o osudu rodiny je možné se něco dozvědět od mé bývalé spolužačky ze SŠ Heleny Davidové (nyní je Čachotská, email na ni je cachulda@seznam.cz). Bydleli jsme na jejich býv. statku v Dalešicích v průběhu naší praxe v půlce 90. letech. Při projížďce na pramici po přehradě nám právě Helena vyprávěla o mlýnu pod námi. Má ještě dva bratry. Myslím, že se bude jednat o vnoučata Davidů ze mlýna.
Re: osud manželů Davidových [Pavel Mikoláš 10.6.2015 10:50] | Reagovat
prosím o radu, kde najdu bližší informace o osudech obyvatel Davidiva mlýna za druhé světové války a hlavně o působení Františka Pospíšila tam?
osud anežky davidové [PhDr.Helena Kavková 17.1.2013 13:18] | Reagovat
Děkuji za vstřícnost, velice ráda bych se s Vámi zkontaktovala, posílám svůj email, protože v bádání po osudu stále pokračuji.Ještě jednou děkuji.
kavkova.patriot@centrum.cz
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist