PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Továrna ESKA (ES-KA Fabrik) - Dodatečné informace nejen pro Jarku

Přispěl: Radim Hettner

Zakladateli firmy Es-Ka byli pánové Heinrich Kastrup (1860-1929) spolu s Ambrožem Swetlikem (1871-1932). První jmenovaný byl říšský Němec a druhý jmenovaný se narodil v Bílovci u Nového Jičína. Prvotní zkušenosti získali u firmy Premier coby vedoucí zaměstnanci. V roce 1911 společně založili firmu Triumph, kterou však záhy přejmenovali na Elite. V roce 1921 opět firma změnila svůj název na Eska v.o.s. a o dva roky později vznikla na dlouhou dobu společnost Es-Ka.

V roce 1911 firma započala se stavbou továrny v pravé části Pražské ulice a jednalo se v té době o největší objekty v regionu. Dvoupatrová budova byla dokončena v roce 1912. Koncem listopadu již firma v nových prostorách vyrobila 18 500 jízdních kol. V letech hospodářské konjunktury 1922-1929 firma produkovala 50 000 kol ročně pod značkami Es-Ka a Iris. Od roku 1920 firma začala vyrábět motorová kola nejprve o zdvihovém objemu 75 a později 93 ccm. Dále se portfolio výrobků rozšířilo i o tříkolky, šicí stroje a vozíky ke kolům. Firma prosperovala, zakoupila továrnu na jízdní kola v Rokycanech a v roce 1936 ve Varnsdorfu. Za okupace ČSR Německou brannou mocí byla výroba kol silně redukována a jako ve všech civilních sektorech tak i zde posléze zaveden válečný program. V letech 1945 - 1950 podnik vedli národní správci České zbrojovky. Dne 1.1. 1950 byl ustanoven národní podnik Eska Cheb. Další informace novějšího data by víceméně duplikovaly již napsané, proto je nebudu uvádět.

Vloženo: 9.4.2009Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 50 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist