PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Luž - chata (Lausche) - O místě :

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Skromný dřevěný hostinec postavil na vrcholu hory již v roce 1823 waltersdorfský občan Karel Friedrich Mathäus. Zpočátku byli častými návštěvníky kromě turistů také pytláci a pašeráci, ale po roce 1848 již hostinec sloužil převážně rozmáhající se turistice. Majitel stavbu stále vylepšoval a v roce 1833 k ní přistavěl i malou rozhlednu. Odměnou mu byl neustále stoupající počet hostů, kteří přicházeli za jedinečným výhledem, srovnávaným často s výhledem ze Sněžky.
Vysoká návštěvnost vrcholu si nakonec vyžádala stavbu prostornější chaty, která byla dokončena v roce 1882. Nová "Lausche Baude" byla postavena zásluhou spolků a obyvatel sousedního Saska a stala se kuriozitou v dalekém okolí. Výstavná horská chata stála na území obou států a hraniční čára ji rozdělovala na část německou a rakouskou (českou). Přímo uprostřed vyrůstala ze střechy budovy 10 m vysoká vyhlídková věž. Turisté si mohli vybrat místo libovolně v kterékoliv části chaty, vybavené dřevěnými stoly s lavicemi a velkými kachlovými kamny. Útulný ráz dodávaly místnostem dřevěné zdi ozdobené vycpanými ptáky. Podle dohody mohli návštěvníci v restauraci a na rozhledně platit oběma měnami, jen při posílání pohlednic si museli dát pozor, aby použili správnou poštovní schránku.
Chata na Luži byla hojně navštěvována i za první republiky. Poslední majitel pocházel z Varnsdorfu a i přes pohnutou dobu provozoval restauraci až do konce druhé světové války. Poté turistický ruch ustal, protože obě strany hranice oddělily ostnaté dráty a na počátku roku 1946 celá chata do základů vyhořela. Okolnosti požáru nejsou dodnes jasné. Většinou se uvádí, že chata vyhořela na Nový rok, někdy se udává až 8. leden. Německé noviny tvrdí, že příčina požáru nebyla dodnes vysvětlena, naproti tomu bývalí čeští vojáci tvrdili, že chatu zapálili Němci, aby se nedostala do českých rukou, a mělo se to stát prý až 3. července 1946.
zdroj : luzicke-hory.cz

Vloženo: 15.5.2009Komentáře a upřesňující informace


Vrchol Luže má díky soutěži získat novou podobu [Milan Gruber Bouška 15.5.2009 08:02] | Reagovat
Obec Großschönau ve spolupráci s tamním informačním centrem pořádá ideovou a malířskou soutěž pro děti a studenty „Dej Luži novou podobu" (Gebt der Lausche ein neues Gesicht).
Soutěžní práce se mohou odevzdávat ve dnech 26. března až 20. května 2009 na adrese Informačního centra v Großschönau-Waltersdorfu. Pořadatelé soutěže chtějí získat návrh, podle něhož by mohl být postaven lehký přístřešek pro turisty na vrcholu Luže. Větší objekt není přípustný kvůli zájmům ochrany přírody. Nejlepší projekty budou představeny 21. června 2009 při oslavě letního slunovratu.
„Cílem soutěže, která je určena jednotlivcům i skupinám, je nalézt realizovatelný projekt, který zatraktivní vrchol Luže. Návrhy musí respektovat zájmy ochrany přírody a vítány jsou projekty přeshraničního charakteru. Nepřípustná je stavba restaurace," přiblížila pravidla soutěže Maren Auerbach z infocentra v Großschönau.
Umístění Luže [Eduard Steun 15.11.2009 01:06] | Reagovat
Dle mého názoru náleží Luž do okresu Česká Lípa a nikoliv do okresu Děčín.Vrchol je nejpřístupnější z osady Myslivny,která bývala i v minulosti výchozím místem z české strany a která do okresu Česká Lípa náleží.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 63 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist