PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Složiště - Kudlichova vyhlídková věž (Legerberk - Kudlich Warte) - O místě :

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Rozhledna stála na vrchu Složiště (Legerberk), vysokém 776 m, tzv. Kudlichova vyhlídková věž a Kudlichův pomník. Rozhledna byla postavena roku 1933 na místě staré z konce 19. století.
Kudlichova rozhledna (Kudlich Warte) stávala na vrchu Legerberg, dnes zvaném Složiště, mezi dnes již zaniklými obcemi Heřmanov (Hermersdorf) a Tocov (Totzau) ve Vojenském újezdu Hradiště v nadmořské výšce 776 metrů v severozápadní části Doupovských hor. Cesta k rozhledně stoupala z dnes již rovněž zaniklé osady Třídomí (Dreihäuser), která patřila k Tocovu. Dřevěná šestiboká vyhlídková věž o třech podlažích byla postavena v roce 1933 při příležitosti 110. výročí Kudlichova narození na místě starší rozhledny z konce 19. století. Ještě téhož roku byla nová rozhledna vysvěcena. Někdy po začlenění oblasti do Vojenského újezdu Hradiště kolem roku 1953 byla rozhledna stržena.

V sousedství rozhledny byl v roce 1933 také vztyčen kamenný pomník Dr. Hanse Kudlicha (1823-1917), bývalého poslance říšského sněmu a rakouského revolucionáře, který mimo jiné formuloval návrh na zrušení poddanství. Žulový kámen nese německý nápis: „Dr. Hansi Kudlichovi, který na tomto místě hovořil v roce 1888, od vděčných rolníků Žateckého a Karlovarského kraje.“ V neděli 16. března 2003 po předchozím souhlasu Újezdního úřadu v Karlových Varech převezli pomník členové Klubu historických památek Radonicka z vrchu Složiště, kde již zarůstal trávou, za pomoci traktoru do Kojetína. Následně byl obnoven starý nápis a pomník byl vztyčen v depozitáři kamenných pozůstatků, lapidáriu zaniklých obcí Doupovska na Vintířovském vrchu na Kadaňsku.

Dnes 600m směrem jižním na menším kopci(747m) stojí vojensko - socialistická pozorovatelna ve špatném stavu.

Vloženo: 22.6.2009Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 92 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist