PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Červená n./Vlt. (Červená n./Vlt.) - "Přesun" kostela v Červené

Přispěl: Michal Kurz

Roku 1960 se uskutečnil záchranný přesun původem románského kostela sv.Bartoloměje v Červené, jehož založení spadá patrně již kamsi do konce 12.století. Před stoupající hladinou Orlické přehradní nádrže byl tehdy uchráněn jako vůbec jediná stavba v zátopovém území ( pokud nepočítáme empírový kamenný most v Podolsku ), a to především pro své stáří. Že se ovšem nejednalo o přesun stavby v pravém slova smyslu, dokládá mj. tato citace z knihy ing. Antonína Chluma Vodohospodářská výstavba na Vltavě z r.1961: "V prostoru zatápěné oblasti ocitá se řada památkových objektů; budovatelům vodního díla připadl úkol zachovat budoucím generacím stoleté památky a vyřešit i technické problémy k jejich zajištění. Z tichého údolí Vltavy byl přemístěn románský kostelík u Červené, postavený na začátku 13.stol. s volně stojící zvonicí. Při přemístění se postupovalo tak, aby cenné stavební prvky ( klenba oblouků, dveřní otvory aj. ) byly přeneseny. Nové umístění objektu bylo určeno nad zátopou o 40 m výše nad původním stanovištěm." Zápis dokládá, že spíše než o transfer šlo v případě kostela v Červené o demolici a částečné rozebrání stavby a přenesení především těch nejcennějších prvků - památková autenticita objektu tak byla snížena, nicméně i přesto se podařilo zachovat alespoň náznak původního genia loci. Navíc se při rozebírání kostela přišlo na vzácné interiérové fresky, které byly odkryty a po dokončení přesunu konzervovány.
V případě staré barokní zvonice, stojící u kostela, byl postup již zcela odlišný - stavba byla r.1960 odstřelena a u "přesunutého" kostela postavena pouze její replika, do níž byly zavěšeny původní zvony z let 1637 a 1839. Terasovitý hřbitůvek, který se rozprostíral ve svahu nad kostelem, byl samozřejmě zrušen a zaplavila jej voda, ještě předtím z něj ale byly přeneseny ostatky zesnulých na hřbitov do vsi Květov severovýchodně od Červené ( do Květova přešlo z Červené po jejím zatopení i centrum farnosti ).

Vloženo: 6.8.2009Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist