PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Temelínec (Kl. Temelin) - Nález mincí v lokalitě likvidovaného Temelínce

Přispěl: Michal Kurz

Co vyprávěly dvě mince

Umlácen jest cepy od mlatcův

V Městském muzeu v Týně nad Vltavou jsou od nedávné doby jako součást expozice archeologických nálezů ze záchranného výzkumu v oblasti ohrožené výstavbou JETE vystaveny dvě zlaté mince. Jsou to dukáty uherské ražby – Jan Zápolský I. z roku 1540, mincovna Hermanstadt ( Sedmihrady ), a druhá je Rudolf II. z roku 1597, ražená v Kremnici. Obě mince nalezli pracovníci plzeňské expozitury Archeologického ústavu ČSAV při předstihovém výzkumu v souvislosti se zřízením staveniště v Temelínci v lese zvaném Hájek. Zde odkrývali mohylové pohřebiště z mladší doby halštatské a na úpatí jedné mohyly našli v hliněném podloží asi třicet centimetrů hluboko tyto unikáty, které odborně označili jako neotřelé, nepoškozené a nepoužívané. Předpokládá se, že se dostaly do země jako část pokladu v nejistých dobách na počátku sedmnáctého století za panování Rudolfa II.
V té době bylo na Týnsku opravdu nejisto. Počátek je však možno vidět ještě v dávnější historii. Přesně 14.dubna 1461, kdy Jiří z Poděbrad zapsal Janovi mladému ze Soutic a Hynkovi ze Soběšína hrad a město Týn nad Vltavou. Jediným zástavním držitelem Týna se stal od Čabelických a ten jej užíval až do roku 1600. Dne 21.července toho roku si vzpomněl Rudolf II. na tento královský majetek a vyplatil jej. Tehdejšího držitele Ferdinanda Čabelického ztráta majetku, který rod už dávno pokládal za vlastní, velmi rozčílila. Začal systematicky ničit a loupit nejen v hradě, ale i ve městě a širokém okolí – stal se vlastně lapkou. August Sedláček v knize Hrady, zámky a tvrze království českého o tom píše: "Nelibosť, kterou Ferdinand pro vyplacení panství v sobě choval, ponoukala jej k pychu, jehož si na zboží královském dovoloval. Nedbaje dobré rady byl o statek a hrdlo připraven. Umlácen jest cepy od mlatcův."
Snad právě v této době patřily nedávno objevené mince k pokladu, který movitější občan ukryl před lapkou Ferdinandem.

Článek v Jihočeské pravdě z 30.11. 1984

Vloženo: 20.8.2009Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist