PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Smetiprach (Smetiprach) - Krátce

Přispěl: Zdeněk Pechar

Už v matrice roku 1680, je uveden mlynář Matěj Smetiprach podle kterého nese mlýn jméno. Mlýn zde zřejmě stál už o několik století dříve, v zemských knihách je uváděn "mlýn u Borečnice". Za majitele Karla Svobody mlýn v roce 1902, vyhořel. Byl sice obnoven ale, v roce 1928 je dán do dražby. Roku 1929 začala přístavba restaurace s letními byty. Restaurace byla slavnostně otevřena r. 1930. V květnu 1931 byla u mlýna postavena pekárna. Chléb se rozvážel do okolí. Scházeli se zde trampové z okolních osad. Zde a v okolí byly natočeny filmy, Řeka čaruje a Ohnivé léto. Jezdili sem na letní byt známí herci Mandlová, Waleská, Pešek, Dohnal, Nový, Kohout, Höger a další. Za 2. Světové války zde našel inspiraci pro svůj román i Eduard Baas. Bratr majitele mlýna byl dříve cirkusákem. Procházela zde i známá Sedláčkova stezka.

Vloženo: 12.2.2010Komentáře a upřesňující informace


Smetiprach [Karel Rozsíval 23.2.2013 18:50] | Reagovat
Přibližně v roce 1975- 85 jsme s rodinou a dětmí jezdili na tehdy chatu voj. lesů na Smetiprach. V Borečnici v bývalé hospůdce u paní Schránilové jsme se dověděli, že v okolí Smetiprachu měli chaty někteří Pražští herci, paní Vášová a paní Štěpničková. Syn paní Vášové nás jednou navštívil, paní Štěpničkovou jsme jednou potkali v cukrárně v Písku. Rád bych, kdyby nějaký pamětník zde napsal něco víc o tomto překrásném údolí na břehu Otavy.
Mé mládí na Smetiprachu.... [Sven F. Rehulka 19.2.2020 10:32] | Reagovat
Můj kmotr Ota Muller pracoval v ČSAD a tam koupil vyřazený "mobelwagen", který dopravil na zarostlou strán, naproti mlýnu a hospodě Smetiprach pod vesnicí Držov. Tam měli své chaty trampové a jejich rodiny z Písku. Pamatuji se na Frantu Koubce, dva (různé) Růžičky, Šperlovy, Jezlovy, Přerostovy, později tam postavil krásnou chatu pan Hladký. Kmotrova chata sloužila celé naší rodině, dětem I vnoučatům. Můj tatínek se strejdou Krimlákem tam v Otavě chytili mnoho štik a bolenů, já moji první parmu. V hospodě na protějším břehu, kam mně vzal kmotr, jsem pil prvně (legální) pivo, točili tam 10° z Protivína (tehdy to ještě nebyl Platan). Jezdili tam na motorkách trampové až z Prahy, v letě na pravém břehu stanovali student (tajní) Skauti. V roce 1954 nám velká voda vzala pramici, ale z Písku nám poslala novou, spolu s půlkou písecké plovárny. Orlická přehrada ale zvedla hladinu Otavy v "pomalou vodou" a jinými rybami. V okolních lesích jsem tehdy sbíral stovky a stovky letáků Svobodné Evropy, které jsem po prázdninách roznášel do poštovních schránek v Praze - bolševikům na vztek ! SFR
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 39 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist