PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brusírna hadce (Serpentinschleife) - Historie brusírny sepsaná roku 1920

Přispěl: Petr Souček

Roku 1834 založili mnichovští občané Johann Fischbach, Anton Christl, Johann Dietl, Dionis Rudrich, Karl Christl a Josef Seitz továrnu na hadec (Serpentinstein). Tato továrna stála vpravo na potoce v tak zvaném „Gärberholz“, přibližně na půli cesty mezi „Siardus- a Fritzmühle“. Tovární budova byla jednopatrová, dole z kamene, hořejšek z cihel. Zařízení – mimo jiné – pozůstávalo ze čtyř brusných kamenů (brusů), šesti soustruhů, jedné pily na kameny, jednoho nebozezu, jednoho holandského krupníku („Holländische Graupenmühle“) a kovárny – to vše na vodní pohon. V této továrně byl hadec – překrásný kámen, který se na mnichovském vřesovišti nachází v mohutných vrstvách – zpracováván na různé duté nádoby a předměty, ale též jako ploché desky stolové, náhrobní kříže a podobně. Roku 1836 navštívili továrnu královna bavorská, král Otto I. z Řecka a princ Wilhelm pruský. Projevili při návštěvě veliké zalíbení a zakoupili mnoho různých předmětů. Tato brusírna hadce – jak byla továrna nazývána – ani ne po dvacetiletém provozu bohužel zanikla. Dnes jsou na místě, kde továrna stála, jen rozpadlé hráze a stojatá voda („Stauteiche“), které návštěvníkovi připomínají, že zde kdysi něco stálo.

15. března 1882 pronajali pražští páni von Lankisch a Scharf zbytky továrny, zpracovávající hadovec, na dobu padesáti let. Pod Scheppelmühle – vlevo od potoka – zřídili znovu továrnu na hadovec. Tuto přeložili později, když vstoupil do podniku pan Uebel z Aše, do Fritzmühle. Továrna byla v provozu až do roku 1905.


Vloženo: 15.3.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 74 do následujícího políčka:

   


Processing time: 10 msec.
IP address = 44.222.104.206
desktop version