PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komorov - zámek (Komorov - zámek) - Historie

Přispěl: Zdeněk Pechar

Na místě kde je dnes zámek stávala kdysi v minulosti ves s tvrzí. Roku 1376 jsou zaznamenáni jako vlastníci poloviny Komorova a dvora, Cimburkové. Jaroš z Cimburka koupil dvůr od Ondřeje Kyje z Heroltic a část vsi od Ludmily, dcery Ondřeje Mládce. V roce 1397 kupují Cimburkové i zbývající část vsi. Albert Cimburk roku 1412 prodává zboží, Protivcovi z Pavlovic a Chvalkovic. Dalšími majiteli byly v 15. století rytíři ze Zástřizl. Roku 1531 dvůr, od Hynka Žampacha kupuje Jan Kubík z Opatova. V té době už ves pravděpodobně neexistovala. Zámek byl vedle dvora postaven v letech 1811 – 1812 Janem Pavlem Pagáčem z Paburgu. Jedná se o empírovou stavbu s velkým zámeckým parkem. Od roku 1890 se stává majitelem zámku František Klazar. Po druhé světové válce získává zámek s dvorem JZD Hvězdlice. Původní budovy dvora byly postupně zbourány a nahrazeny novými z kterých v dnešní době jsou jen zřícené zdi. Vlastní budova sloužila jako kanceláře JZD a postupně chátrala. Dokonce měl být zámek v roce 1985 zbourán, ale památkáři to nedovolili. Po zániku JZD. 90. letech minulého století byla opravena alespoň střecha. Zámek pak získává firma MTR ze Slavkova. V současné době má už jiného majitele. Jen rozsáhlá zahrada je stále bez majitele. (zdroje: muni.cz, Pilnaček)

Vloženo: 21.4.2010Komentáře a upřesňující informace


Poznámka [Monika 21.2.2011 22:25] | Reagovat
Dobryy den, musim s vami nesouhlasit, ano v komorve je par zricenin ale furt jedna zemedelaska budovaa tam stoji. Pokud budete chtit muu vam zaslat nejnovejsi fotky.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 61 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist