PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kvíčalov (Finkenstein) - Z historie osady a tábora

Přispěl: Martin Višňa

Za vznik osady Kvíčalov (či Kvíčalka, německy Finkenstein, což je však v překladu Pěnkavov) může účetní Franz Seidl z Moravské Třebové, který si v lese mezi Třebovou a Ludvíkovem (spolu se sousedním Pacovem dnes součást Městečka Trnávky) oblíbil právě místo, kde si v 70. letech 19. století po přestěhování do Malíkova (kam Kvíčalka katastrálně patří) a odkoupení dalších pozemků od Pacova vybudoval svůj letohrádek. Později zde vyrostla i hospodářská budova, kterou za špatného počasí mohli využít k úkrytu také houbaři či výletníci, a přibyly také dřevěná vilka, malé lázně a rybník s možností projížďky na loďkách.

Oblíbenost místa postupně výrazně narostla, ovšem pro Seidla se Kvíčalov stal finanční zátěží, proto jej roku 1909 poněkud nevýhodně prodal moravskotřebovského advokátovi dr. Flascharovi, který Kvíčalku během následujících deseti let dále zvelebil, mimojiné vystavěl další vilu, opravil lázně a upravil břeh rybníka. V letech 1919 a 1920 vystřídá Kvíčalov majitele, pod správou lesníka Travnischeka se zde v roce 1923 koná pěvecký týden německého kulturního hnutí Wandervögel. V roce 1926 pak Travnischek prodává osadu kapitánovi české armády Richardu Muronovi, za jeho správy se zde v roce 1933 koná prázdninový pobyt pro německou mládež. Muron v roce 1938 nečekaně umírá a o osadu se až do poválečného vyhnání stará jeho manželka Anna.

Kvíčalov pak víceméně dvacet let chátral, až v roce 1969 se rozhodlo o vybudování skautského tábořiště. Přestavba zchátralé osady se ale změnila na její konečnou destrukci, když opilý buldozerista bez dohledu srovnal chalupy se zemí místo domluvených úprav. S budováním tábořiště nakonec hojnou měrou vypomohli lidé z Pacova i Třebové. V roce 1971 se koná poslední tábor pod skautské lilií. I v éře pionýrské /pionýrská skupina gen. Sochora/ však bylo tábořiště zvelebováno a udržováno, takže po listopadovém převratu mělo obrozené skautské hnutí kde pořádat letní tábory. První porevoluční se konal už v červenci 1990 a junáci sem jezdí dosud.

Zdroj: http://kvicalka.orcz.cz


Vloženo: 7.9.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 49 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist