PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Přední Zvonková (Vorderglöckelberg) - Stav r.1947

Přispěl: Michal Kurz

" ZVONKOV NA ŠUMAVĚ (úř. dosud Glöckelberg), 850-925 m.n.m. (...) Celá obec je určena výhradně jen pro rekreaci a zimní sporty. Skládá se ze dvou osad, Předního a Zadního Zvonkova, patřících k obci Josefův Důl. Osada Zadní Zvonkov leží tesně u rak. hranic na úpatí Smrčiny 1337 m (Hochfichtelberg), s níž je rozsáhlý rozhled k nám i do Rakous; a za jasných dnů spatříme i Alpy: Sněžník, Watzmann. Dachstein, Frauenstein i vzdálenější korutanské Alpy: Vel.Zvon, Vel.Venediger a j. Zadním Zvonkovem protéká proslulá Schwarzenberská stoka, rozsáhlé lesy jsou přímo u osady a pro zimní sporty jsou tu jedinečné terény. Je tu cvičný skokanský můstek, k němuž záhy přibude nový závodní skokanský můstek a velká sjezdová dráha na Kronbergu. Konají se zde přebory jihočeské župy Svazu lyžařů. R.1930 bylo v Před.Zvonkově 1306 obyv., z toho 11 Č, 1255 N, 40 ciz., 232 domů; po revoluci 1945 1580 obyv., r.1947 280 obyv., z toho 72 Č, 50 rak. a něm. dřevorubců a 232 domů. V Zad. Zvonkově bylo r.1930 699 obyv., z toho 10 Č, 677 N, 12 ciz., 121 domů, r.1947 asi 70 Č, vesměs stát. zaměstnanců, členů finanční stráže a SNB a zaměstnanců místního pensionu.
Turistický pension Schrabal má 5 pok., 2 dvoulůž., 3 třílůž. a velkou společ. noclehárnu s 16 lůžky. Pokoje a noclehárna jsou vzorně, čistě zařízené. 4 pokoje jsou v zimě vytápěny, jeden je bez kamen, jen pro letní sezónu. II. cen. skup. plus 10%. Lůžko v pok. Kčs 22,-, v noclehárně Kčs 5,-. V zimě za otop za postel a osobu Kčs 5,-. Stravné podle ceníku II. skup. Při hromadných výpravách sleva. El. osv. prozatím není, svítí se plyn. petrol. lampami, záhy bude zaveden elektr.proud. Prostranná rest.místnost, garáže pro 2 až 3 auta. Mnoho volných domků pro rekreanty. Letní byty jsou upraveny ve volných domcích. Informace o ubytování v létě i v zimě dá Turist. pension Schrabal ve Zvonkově nebo cestovní kancelář Schrabal v Čes.Budějovicích [kancelář pořádala pro turisty z Budějovic do Zvonkové autokarové výpravy]. V obci je dobrá pitná voda, rybář.sport ve stoce, koupaliště, v lesích hojné lesní plody, pošta, tf, lékař v Hor.Plané. Před válkou byl zde dřevař. průmysl, výroba dřeváků, nyní sem zasahuje činnost pastevního družstva ze Želnavy. Družstvo dobře prosperuje a v Josefově Dolu jsou velké moderní stáje. V Zad. Zvonkově je pozoruhodný kostel z konce 18.stol., přestavěný r.1880 v novogotickém stylu. Ve vsi se narodil r.1861 vlastivědný spisovatel Joh.Micko. "

Rud.Máša - Jižní Čechy: jižní Pošumaví a Šumava, 1948

Vloženo: 2.10.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 22 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist