PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Tobiášova huť (Tobiashütte) - Historie osady

Přispěl: Jakub Ouředník

Sklářská huť postavená roku 1796 Tobiášem Rafaelem Adlerem na odlehlém místě, vzdáleném 3 km JV od Kvildy, byla dle farní kroniky posvěcena v úterý 22. listopadu téhož roku. Nejčastěji je dnes známá pod jménem zakladatele - Tobiashütte - Tobiášova huť. Sklářská huť spočívala na vyvýšeném místě v nadmořské výšce 1 100 metrů, nad pravým břehem potoka Bučina, na západním svahu Stolové hory (Tafelbergu) - odtud alternativní název Tafelberg glasshütte. V soupisu obyvatel z let 1801 - 03 je sklárna uváděna pod č.p. 53 (v Kvildě), nejčastěji s názvem Antonia Hütte - Antonínova, podle jména zakladatelova syna Antonína roku 1799 uváděného jako sklářského mistra.

Bylo v ní vyráběno duté sklo, a bylo i malováno - jedním z malířů skla byl Franz Oppitz. Výrobky byly určeny především na vývoz.

Tobias R. Adler zemřel 26. srpna 1810. Výroba skla zde pomalu končí vypršením nájmu a snahy Antonína o její obnovení nebyly zřejmě uskutečněny. V roce 1816 jsou Antonín Adler s ženou Julianou a dvěma dětmi ze soupisu obyvatel Kvildy vyškrtnuti.

Zdroj: Kapitoly z minulosti Kvildy (autor: Jaroslava Vávrová)

Vloženo: 4.11.2010Komentáře a upřesňující informace


Adlerové - skláři [jaroslav Adler 23.1.2016 21:04] | Reagovat
Antonín Adler se přestěhoval ke svému švagrovi do Kašperských Hor , jeden z jeho synů se stal knížecím revírníkem ve Schwarzenbergových službách , druhý byl vysvěcen a byl farářem v Záblatí u Prachatic
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist