PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Prameny-restaurace Volfštejn (Sangerberg-Cafe Wolfstein) - Zánik kavárny WOLFSTEIN

Přispěl: Jiří Kripner

František KOUBEK senior

Na Vlčím hřbetu nad Mariánskými lázněmi směrem k Pramenům (Sangerberku) stávala výletní kavárna WOLFSTEIN, o které se traduje, že byla vypálena koncem války ukrajinskými esesmany z oddílu Zeppelin.
Skutečnost je jiná. Tato kavárna vyhořela za jedné jasné měsíční noci v srpnu či září 1946 kolem 23 hodiny. Byl jsem ji tehdy také hasit s hasiči z Úšovic. Hasičárnu jsme měli ve stodole při radnici (dnes úšovická základní škola pod kostelem).
Už tehdy bývaly při odbočce ze Sangerberské (Pramenské) silnice šraňky přes cestu. Tyto šraňky byly otevřeny až po značné době, přestože už bylo známo, že jsou hasiči na cestě sem.
Tehdy byl už oheň v takovém stádiu, že se vcelku už nedalo hasit; i tak bylo dáváno najevo, že o nějaké hašení není už nejmenší zájem. Kdo kavárnu v té době obýval, to se už nepamatuji. Říkalo se, že tam bydleli lesní dělníci.
Vzpomínám, že jsme běhali po okolních loukách a hledali vodu pro hašení a při tom jsme tu tehdy narazili na nějaké koleje pro hunty ( důlní vozíky). Koleje vedly odněkud na levé straně kavárny, tj. tam, kde bývali vojáci. O případech hašení se vedla řádně Požární kniha a kdyby se našla u městských hasičů, možná, že by se našly ještě nějaké podrobnosti.

Hamelika, ročník XXI.(1997), pořadové číslo 271, Mariánské Lázně 26. října 1997


Vloženo: 20.2.2011Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 11 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist