PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Samoty (Adlerhütte) - Stručná historie osady a skelné huti Samoty (Röhrenberger - Hütte) u Horní Vltavice.

Přispěl: Alexandr Debnar

Ves vzdálená 14 km jjz. od Vimperka postupně vznikala v 18. století u hory Röhrenberku (1130 m), podle níž byla pojmenována. U pravděpodobně již existující vsi, pojmenované podle blízké hory, vznikla po r. 1754 (konkrétně r. 1755) skelná huť, vzdálená cca 1,5 km záp. od vsi Röhrenberku (místní část místní obce Horní Vltavice). Založil ji majitel nově nabytých pozemků, zámožný Tobiáš Adler. Byl nájemcem hutí v Dobříši a v Rožmitále. Je prokázáno (viz předchozí příspěvky, komentáře a dodatky), že r. 1754 se zajímal o stavbu nové huti v lesích u Strážného v nepatrné vzdálenosti od zemských hranic. Jeho žádosti majitel vimperského panství kníže Josef Adam ze Schwarzenberku vyhověl a r. 1755 mu přidělil poblíž hradu Kunžvart (Strážný) les, pole, louky a pastviny a povolil mu pro jeho potřebu postavit pilu a sklářskou pec pro výrobu všech druhů skla. Huť pod vedením majitele prosperovala až do r. 1759, kdy ji převzal jeho syn František Antonín Adler. Tehdy začal její úpadek. Bylo zde zaměstnáno 8 dělníků, 2 učedníci a 10 pomocníků. Vyrábělo se zde křídové a páteříkové sklo. Dvě třetiny výrobků se prodávaly v Čechách, jedna třetina se vyvážela do Turecka.
Úpadek skelné hutě byl dovršen ztrátou trhů za válečných střetnutí v 90. letech 18. století. Po prodeji hutě Michalu Müllerovi z Kašperských Hor v r. 1798 kníže již novou kupní smlouvu nepotvrdil a huť sám vyplatil. Krátce na to byla výroba skla zastavena a huť zrušena. O huti samé a o obchodu s jejími případnými pozdějšími výrobky pod vedením majitele panství nemáme dalších zpráv. Tobiáš Adler zemřel ve věku 71 let, dne 26.8.1810 ve skelné huti na Kvildě, čímž je potvrzena i existence další Adlerovy skelné hutě v lokalitě Kvilda. Pozoruhodné je, že namísto pouhé obce se zde v r. 1840 a r. 1854 místo stále v místopisné literatuře označuje jako huť, snad ze setrvačnosti.
Zpracoval: Alexandr Debnar

Vloženo: 20.3.2011Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 11 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist