PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kaple navštívení Matky Boží (Mörkauer Kapelle) - Kaple:

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Stála na silnici z Neštědic do Mírkova. V letech 1858 - 59 ji nechal postavit sedlák Erasmus Rösler Vedle vytesané postevny v pískovcové skále z roku 1800. Po válce spustla a v letech založení Charty 77 zbořena.
Zděná loď zbořena, presbytář vytesaný do skály stojí. Zdivo presbytáře je místy dozděno. - Pseudorománská jednolodní mešní kaple postavená na krásném vyhlídkovém místě cca půl kilometru jižně od osady na místě poustevny vytesané do skály po roce 1800. - Kaple stála před pískovcovou skálou, zadní část lodi byla do skály zadlabána (ta zůstala). Zařízení bylo současné s výstavbou. - V červnu 1975 odstřelena věž, v červnu 1977 zbořena loď kaple. Zařízení ještě před zbořením zničili vojáci, kteří opravovali okolní silnici. - Na místě lodi je velká hromada trosek (pískovcové kameny a cihly); zachován levý přední roh do výšky asi 1,2 m. - Kaple není zapsána v katastru nemovitostí; pozemek pod ní patří obci Povrly

Vloženo: 25.3.2011Komentáře a upřesňující informace


kaple [Patrik Jech 1.2.2018 12:24] | Reagovat
Dobrý den, jen pro upřesnění místa bývalé stavby, nachází se na silnici z Neštěmic do Mirkova, nikoli z Neštědic, tato informace je pro návštěvníky, kteří by chtěli navštívit novou ferratu, která zde nedávno vznikla.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist