PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brno - staré letiště (Flughafen Brünn) - Letiště Brno

Přispěl: Jan Tomášek

V podstatě nenápadná – možno říci funkcionalistická budova, nepřevyšující dvě běžná podlaží. Účel objektu mohla napovědět typická letištní věž – zde rovněž nepříliš vysoká.

Do tohoto prostoru přilétaly první dopravní dvouplošníky, vedle rozvoje civilního letectví se postupně projevovala změna priorit v ohrožené republice, až letiště v době okupace převzala německá vojenská správa.

A po válce se pak hlavně hledalo místo pro nové letiště, tentokrát již s pevnou dráhou, jehož lokalizace byla opět nepřímo spojena se čtvrtí Slatina – ovšem s okrajem vzdálenějším od města – na katastru Tuřan.

Původní letiště složilo ještě po desetiletí sportovnímu létání - přičemž dráhu souběžně využíval i vojenský areál v sousedví - až v devadesátých letech padlo na úředních místech rozhodnutí využít pláň Ćernovické terasy jako průmyslovou zónu.

Mezi řadou objektů se s budovou původního letiště už nepočítalo. Nejspíš jen na internetu se objevily nesouhlasné názory a návrhy, že hangár a navazující budova mohly posloužit nějakému rozumnému, nejlépe leteckému účelu, protože to byla budova vlastně historická v souvislosti se zavedením letecké dopravy do Brna. Mohlo tam třeba být letecké muzeum, které v Brně chybí, nepočítájí-li se dvě letadla, co má Technické muzeum v Králově Poli.

Název Staré letiště na přilehlé zastávce MHD poněkud ztratil obsah. Bez patrných změn ovšem zůstávají dominanty města, které právě pod Černovickou terasou vytváří typickou siluetu Brna.


(využito především poznatků z internetu)

Vloženo: 11.12.2011Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 25 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist