PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Vidnava (Weidenau) - Vidnava

Přispěl: Dalibor Škopán

Vidnava, významné historické město české části Slezska bylo, jako mnoho jiných měst v sudetech postiženo vysídlením po skončení 2. světové války. I když boje, jež byly svedeny na sklonku tohoto celosvětového konfliktu, tvrdě zasáhly právě oblast Slezska, se jako zázrakem vyhnuly Vidnavě. Proto představovala po r. 1945 jedno z nejhodnotnějších měst severní Moravy a Slezska. Tento fakt byl potvrzen i aktivitami tehdejších, zejména kulturních institucí v regionu. Byly publikovány vlastivědné články, upozorňující na potřebu zachovat pro budoucí generace tento jedinečný urbanistický celek. Bohužel po změně režimu v r. 1948, zejména však v 60. letech došlo k tak rozsáhlým demolicím v historickém jádru města, jež zůstanou navždy smutnou památkou na nešetrné zacházení s odkazy minulých generací. Demolice postihli jak náměstí, tak např. kdysi výstavnou Radniční ulici. V té byly u některých domů zachovány pouze čelní zdi s krásnými barokními štíty, zbytek, tedy většina objektu byla vždy zbořena a nahrazena vestavbou. Alespoň však respektující původní velikost objektu. Dnes je Vidnava po dlouhé době opět městem a památkové objekty, co zůstaly zachovány, vynesly městu ochranu MPZ.

Vloženo: 6.4.2012Komentáře a upřesňující informace


vlastivědné články [Martin 26.9.2013 20:37] | Reagovat
Dobrý den, o Vidnavu, její historické jádro a jeho osudy po roce 1945 se zajímám. Mohl bych se zeptat, jaké články, které mluvily o nutnosti zachování historických památek města máte na mysli? Děkuji.
Re: vlastivědné články [Dalibor Škopán 27.9.2013 16:07] | Reagovat
Dobrý den, momentálně nemám po ruce písemný materiál, na který se odkazuji, abych Vám napsal základní údaje jako autora, rok vydání apod. Ale vím, že to byl sborník, nebo chcete-li složka s jednotlivými dvojlisty popisující zajímavosti býv. okr. Šumperk, dnes Jesenicko. Myslím, že ani to samotné Šumpersko v rámci onoho dílka nebylo zařazeno. Byla tam popisována historie a současnost ( rozumějme 50. léta ) vč. popisu památek dotčeného území ( např. Javorník, Bílá Voda, vidnava apod. ). Vím, že práci vydalo muzeum v Šumperku někdy v 50. letech, tedy v době před plošnějšími asanacemi v historickém jádru Vidnavy. Určitě byste materiál sehnal v regionálních knihovnách ( Šumperk nebo přímo Vidnava ). Pokud budete mít zajímavé poznatky stran staré Vidnavy i té současné, pište. Týká se to samozřejmě i širšího okolí ( Javornicko, Osoblažsko, ... ).
Re: Re: vlastivědné články [Karel 27.7.2015 16:17] | Reagovat
Pan Škopán bude souzen za dvojnásobnou vraždu. Jr to vrah.
Re: Re: Re: vlastivědné články [Ludva 25.1.2018 19:20] | Reagovat
Ano Dalibor Škopán je dvojnasobný vrah. V lednu 2014 zavraždil brutálně nožem 78 letého renomovaného historika Jiřího Fiedlera a jeho 74 letou manželku v jejich bytě v Praze v Stodůlkách. Tento podivín a dvojnásobný vrah Dalibor Škopán zneužil důvěry svých obětí kteří ho znali a otevřeli mu dveře jejich bytu. Tam zabil nožem historika Jiřího Fiedlera a jeho manželku, následně pustil plyn z hořáků na kuchyňském sporáku a utěsnil okna bytu. Výbuch a požár nenastal jen shodou okolností. Důvod vraždy byla krádež. Obě oběti umíraly trýznivou smrtí desítky minut při plném vědomí bezvýchodnosti své situace a neodvratného konce. Po vraždách vrah Dalibor Škopán odnesl z bytu zavražděných pár šperků a knih, které v Brně prodal do antikvariátu a do zastavárny. Smrt dvou lidí mu vynesla okolo pěti tisíc korun. Policie vraha nakonec dopadla rok po spáchané dvojvraždě. Vrah Dalibor Škopán se ke svému činu přiznal a teď odpykává 28 let ve věznici s nejpřísnějším režimem.
Vlastivedne clanky [Lenka 25.5.2017 07:15] | Reagovat
Vazeny Pane Karle, velice me zaujal Vas komentar. Ziji uz dlouho mimo CR a doted jsem o tomto vrahovi neslysela, ale jelikoz se velice zajimam o kriminalni pripady, tak jsem obetovala trochu casu a vyjela si ho. Mate pravdu, je to on. Pry "cestoval po pamatkach a "mel rad architekturu" (ale evidentne ne lidi). Scary, ale nic prekvapujiciho. Naprostou vetsinu vlozenych fotek stahoval z jinych webu. Vsechny vlozene fotky a komentare, na ktere jsem tady narazila, jsou datovany v obdobi pred vrazdami ( Huzova, Studnice, Vidnava, Mesto Libava). Je videt, cim travil cas misto hledani zamestnani. Jen doufam, ze je ted plne vytizen vezenskym rezimem a praci a hlavne nema pristup k internetu. A take doufam, ze by ho sem ted ( a po dobu tech dalsich 27 let vazby) administrator nenechal prispivat.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist