PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kyselka (Giesshübl Sauerbrunn) - Zajímavosti z kolejové dopravy

Přispěl: Jan Tomášek

Dvě stříbrné linky - už zdaleka ne spojité - kolem chátrajících lázní...

Lázně Kyselka pro veřejnost - tehdy hlavně pro děti - dosloužily na počátku devadesátých let a již o několik let dříve skončila i doprava minerálky zdejší úzkorozchodnou drážkou. Její trať vycházela z bývalé stanice Kyselka společně s normálně rozchodnou železniční vlečkou. Za mostem se obě dráhy od sebe oddělily – vlečka pokračovala do Mattoniho podniku na zpracování minerálních vod – úzkorozchodka se stáčela k budovám lázní.

Další zajímavosti kolejové dopravy se skrývaly v přilehlých stráních – a to dvě nákladní pozemní lanovky. Šířka lanovkových vozíků odpovídala nejdelšímu rozměru přepravky na láhve s minerálkou, rozchod kolejí jako u drážky shodně 450 mm, délka tratí pouze kolem 30 m. Jedna z lanovek byla provozována v údolí Ohře od kolonády směrem k Ottovu prameni, druhá stoupala z bočního údolí Lomnice za výrobním areálem k Prameni Löschnerovu. Obě byly řešeny jako dvoukolejné – s krytými staničními prostorami. Veškeré tvarosloví odpovídalo době svého vzniku na přelomu 19. a 20. stol. - ostatně jako celé lázně spojené se jménem původního vlastníka, dobře známého právě z etiket zdejší minerálky.

Lanovka k Ottovu prameni je patrná i na zde publikované pohlednici - provoz druhé lanovky - k Löschnerovu prameni - zachycuje třeba dobový film o lázních Kyselka prezentovaný rovněž na internetu.

Vloženo: 7.4.2012Komentáře a upřesňující informace


Provoz lázní [Jiří Hrotek 7.4.2012 10:50] | Reagovat
Pokud si pamatuji dobře, lázně skončily po neúspěšné privatizaci v roce 1992. Bývaly to lázně hlavně pro děti.
Re: Provoz lázní [Jan Tomášek 7.4.2012 11:18] | Reagovat
díky - opravím - měl jsem povědomost o přelomu 80/90 let - raději jsem ubral - spíš jsem se ale zde zaměřil na utřídění poznatků ke zdejší úzkokolejce a lanovkám
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 96 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist