PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Boskovice - židovská čtvrť (Boskowitz) - Boskovice - židovská čtvrť

Přispěl: Dalibor Škopán

Věhlas židovské čtvrti v Boskovicích nabyl takových rozměrů, že byla pokládána za 3. nejvýznamnější na Moravě / po Mikulově a Prostějově /. Tento fakt byl podtržen jedinečnou urbanistickou strukturou zástavby ghetta jakož i cennými stavebními památkami. Toto všechno ve spojení s křesťanskou částí města, rezidencí, zámkem a hradem vedlo po roce 1945 orgány památkové péče ve spojení s odborníky k záměru vyhlásit dotyčnou lokalitu městskou památkovou rezervací. Bohužel samospráva města tomuto kroku nebyla příliš nakloněna, se změnou politického zřízení po roce 1948 již byla minimální snaha v tomto smyslu něco dělat. A tak byl otevřen prostor pro bezostyšné demolice zejména v židovské čtvrti. Byly asanovány celé bloky domů a nová zástavba / většinou nižší bytové domy / vyrůstala v bezprostřední blízkosti dochovaných částí ghetta. Naštěstí nebylo reálné v krátké době zničit vše, co připomínalo přítomnost Židů v tomto jinak malebném moravském městě na severním úpatí Drahanské vrchoviny a tak dnes můžeme stále obdivovat alespoň část z původní historické zástavby. V posledních letech dochází k zástavbě některých volných ploch po vybourané zástavbě, ale bohužel příliš nerespektující charakter původní zástavby. Židovská čtvrť společně s centrem města, rezidencí, zámkem a hradem je městskou památkovou zónou.

Vloženo: 12.4.2012Komentáře a upřesňující informace


byt [Tomas Hruby 1.8.2013 06:50] | Reagovat
Koupit dum v Boskowitzich.
Re: byt a domy [Tomas Hruby 1.8.2013 06:57] | Reagovat
Koupit byt a domy.prijemce Bos-Tomas Hruby.smlouvy o koupi zaslat na uvedenou adresu:Dvorec u rybnicku 283,Nepomuk.psc 33503.cz
ok [Flaschman 30.10.2013 17:57] | Reagovat
posílám 10 smluv
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 46 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist