PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Olejovice (Ölstadtl) - Olejovice

Přispěl: Rudolf Vybíral

Olejovice / Ölstadtl
Obec ležela u silnice z Města Libavé do Lipníku n. Bečvou na svahovitém katastru nedaleko řeky Odry v nadmořské výšce 560 m. Vznik obce je uváděn různě 1456, 1504 nebo 1610. Roku 1545 se uvádí písemně jako pustá ves „Olstatt“, obnovena byla před rokem 1581.

Název obce vznikl zřejmě podle zaměstnání zdejších obyvatel, kteří tlačili lněný olej. Obecní katastr byl nejmenší ze všech libavských obcí, nadřízené úřady měly Olejovice v Městě Libavá. V obci byl mlýn, záložna, hasičský spolek a podobně jako v ostatních libavských obcích zde působil i spolek „Deutscher Kulturverband“.

Obecná škola v obci působila od roku 1789, nová budova školy byla postavena roku 1854. Filiální kaple sv. Jana Nepomuckého byla vystavěna roku 1830 z daru 800 zl. místního rodáka F. Schwartze, malíře působícího v Olomouci. V roce 1910 měla obec 143 obyvatel, v roce 1930 zde stálo 32 domů a žilo 163 obyvatel (čs. 1). Obec byla zničena po vzniku vojenského prostoru.


Vloženo: 3.6.2012Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist