PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Zajatecký tábor Lada v Podještědí (Zajatecký tábor Lada v Podještědí) - Historie tábora

Přispěl: Vladimír Kraus

Za 1. světové války byl na okraji města vybudován dřevěný zajatecký tábor, v němž byli od listopadu 1914 soustřeďováni váleční zajatci, převážně vojáci ruské carské armády, jejichž počet dosáhl až 12 tisíc. U obce Lada byl pro tábor zřízen tzv. ruský hřbitov, ovšem zajatci nebyli jen této národnosti (Ukrajinci, Židé, později i Francouzi, Srbové, Italové, Angličani...). Bylo zde postupně pohřbeno celkem asi 100 lidí. Koncem války část tábora zabral špitál pro raněné a nemocné rakouské vojáky, jejichž počet se postupně zvýšil až na 600.
Po 28. říjnu 1918 byl tábor rozpuštěn. Koncem května 1919 zde bylo ještě internováno 4700 příslušníků Haličské ukrajinské brigády, která byla v polsko-ukrajinské válce zatlačena na naše území a tam odzbrojena, postupně jejich počet stoupl až na 6000. Teprve na podzim roku 1921 byla brigáda rozpuštěna a její zbytky přemístěny do Josefova.
Ukrajinci si také před svým odchodem vybudovali velký žulový památník s postavou lidového pěvce s kobzou a verši národního básníka Tarase Ševčenka (volně přeloženo):
"Sláva se nevytratí, světem půjde ve zkazkách a vyprávět se bude všude, co se přihodilo, kde je pravda a kde bezpráví, a jakými dětmi své doby jsme vlastně byli."
Místo po 2. světové válce zpustlo, až v r. 2008 bylo pietně upraveno za pomoci MO ČR v rámci programu péče o válečné hroby.

Vloženo: 8.8.2012Komentáře a upřesňující informace


zajatci [andrea 7.12.2019 10:44] | Reagovat
dobry den, je možné někde získat jmenný seznam zajatců, kteří byli v tomto táboře? děkuji
Re: zajatci [V. Kraus 7.12.2019 11:58] | Reagovat
Vzhledem k vysokému počtu zajatců, kteří táborem prošli, dost pochybuji.
Zkuste se obrátit na MěÚ Jablonné, nebo na nějaké nejbližší muzeum (v Jablonném tuším žádné není), ev. na spolek pro vojenská pietní místa
https://www.vets.cz/.
Pokud by seznam existoval, bude nejspíš někde v archívu...
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist