PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jilemnice - Stará Kovárna (Jilemnice - Stará Kovárna) - Zajmavosti ze silniční dopravy

Přispěl: Jan Tomášek

V osmdesátých letech 20. stol. zanikla v Jilemnici kovárna, která byla postavena koncem století osmnáctého. Právě v tomto období byla poprvé tzv. Tereziánským patentem významně systematizována silniční doprava a struktura silnic z této doby do značné míry slouží svému účelu doposud. Na cestách se objevila zpevněná vozovka a podél nich pravidelně hostince, kovárny i kolárny – často v jednom celku.

V Českých zemích přestavba či dostavba základní silniční sítě skončila zhruba v polovině 19. stol. – tedy v době kdy se již začala prudce rozvíjet železnice. Nově vybudované železniční tratě převzaly postupně funkci hlavní dálkové dopravy nákladů, kterou do té doby zajišťovalo množství formanů. Po ztrátách v dálkové dopravě se však formané a povozníci nyní mohli alespoň více uplatňovat v místní přepravě, neboť celkové zvýšení dopravních možností prostřednictvím železnice vyvolalo potřebu vybudovat dokonalejší navazující silniční síť.

Tehdy byly silnice v celém Rakousku rozděleny na státní o ostatní veřejné, které byly v Čechách podle tzv. Konkurenčního zákona nadále členěny jako silnice zemské, silnice okresní a konečně obecní silnice a cesty. Právě k Jilemnici se váže jediná silnice kterou zemský sněm vyhlásil za zemskou. Vedla z Rokytnice podél Jizery v délce 23 km.

V poslední čtvrtině 20. stol. bylo přistoupeno i v Jilemnici k budování silničního obchvatu – a Stará kovárna se pro rozvoj dopravy, které původně sloužila, stala překážkou…

Zdroj: Po stezkách k dálnicím


Vloženo: 16.10.2012Komentáře a upřesňující informace


Dotaz [Zdeněk Pechar 17.10.2012 19:20] | Reagovat
Někde jsem četl že se zde vyráběli jedny z prvních lyží na Jilemnicku. Nebo se pletu?
Re: Dotaz [Jan Tomášek 22.10.2012 10:29] | Reagovat
já to četl také - je o tom článek na internetu - třeba ho přidám jako odkaz - jestli ho najdu
Jilemnice - Stara Kovarna [Premysl Kuchar 19.11.2012 13:16] | Reagovat
Myslim, ze lyze se zde nevyrabely - to spis v nejake truhlarne. Nemeli byste jeste nejake fotografie ci text o teto budove, moc me to zajima. Dekuji
Re: Jilemnice - Stara Kovarna [Zdeněk Pechar 19.11.2012 16:55] | Reagovat
Minimálně něco společného kovárna a ski mají. Viz:
http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=11631&Itemid=38
Re: Re: Jilemnice - Stara Kovarna [Premysl Kuchar 19.11.2012 17:19] | Reagovat
Z clanku to vypada, ze zde byla spoluprace vyroby kol mezi p. J. Kucharem a p. Mecirem pri vyrobe kol. Dovedu si predstavit, ze drevena loukotova kola potrebovala spojeni dvou remesel - zelezna obruc + drevenna loukot. V kovarne se nikdy se drevem primo nedelalo.
Re: Re: Re: Jilemnice - Stara Kovarna [Zdeněk Pechar 19.11.2012 17:31] | Reagovat
Opravdu nevím, četl jsem ten článek několikrát ale moc moudrej s toho slovosledu nejsem. Nebyl Mečíř původním majitelem kovárny? Pan Kuchař (Váš předek ?) vlastnil kovárnu pak asi až do jejího zániku. Na to mám ale málo informací, nechám to raději na Vás.
Zdravím Pechar.
Re: Re: Re: Re: Jilemnice - Stara Kovarna [Přemysl 20.11.2012 21:17] | Reagovat
Tak jsem se musel ještě zeptat. Pan J. Kuchař byl děda a před ním vlastnil kovárnu zase jeho předek - takže patřila stále Kuchařům. Rodina Měčířova vlastnila truhlárnu umístěnou za kovárnou směrem od silnice. Truhlárna vyhořela, jak se píše v článku. V kovárně se dělalo pouze se železem - žádná výroba lyží zde nebyla. Kovárnu zbořili kvůli silnici což pro tehdejší vedení nebyl problém ... Pokud máte nějaké další fotky kovárny budu rád, jestli je můžete poskytnout. Děkuji.
Re: Re: Re: Re: Re: Jilemnice - Stara Kovarna [Zdeněk Pechar 21.11.2012 19:18] | Reagovat
Po pečlivějším hledání jsem dospěl k tomu že pan Mečíř vlastnil kovárnu ve Zvědavé uličce. A to v místě kde stál původní Šaldův statek (byl postaven na základech kovárny). Takže se jednalo o jinou kovárnu v Jilemnici.Z článku pana Suka to nbylo hned poznat.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jilemnice - Stara Kovarna [Jan Tomášek 21.11.2012 20:15] | Reagovat
zajímavé - doplnil jsem odkaz
Stará kovárna- u "kruháče" [Zdeněk Sládek 26.11.2012 12:27] | Reagovat
Dobrý den
Konečně jsem narazil na někoho kdo se zajímá o Jilemnickou kovárnu. Můj děda byl z Vrchlabí a já jezdím do Vítkovic a Jilemnice už více jak 55let. Pamatuji si kovárnu před zbouráním. Pokud mi někdo pošlete nějakou fotku, budu moc rád. Z. Sládek
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist