PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Šmauzy (Schmausenhütte) - Stoupa na Předních Šmauzích (autor Vilém Kudrlička)

Přispěl: Jana Štursová

Na Předních Šmauzích na pravém břehu Křemelné nad mostem přes tuto romantickou říčku. Byla vystavěna r. 1754 a pracovala pro skelnou huť Schmause v té době založenou. S největší pravděpodobností drtila křemen i pro Schmausovu huť přenesenou odtud po vyčerpání dřeva na nynější Zadní Šmauzy. Pro novou huť byl sice zabezpečen rovněž přívod vody z pravostranného přítoku Křemelné, ale v nikoliv dostatečném množství a síle potřebné k pohonu vodního kola.. Proto se křemenný písek ze stoupy na Předních Šmauzích dopravoval na novou huť povozy po cestě za tím účelem zřízené a dodnes v lese zachované /nakreslená na mapách z roku 1830/.
Po vyhasnutí Schmausových skláren byla stoupa přeměněna na pilu, která pracovala ještě v počátcích tohoto století. Za stavby nového mostu přes Křemelnou a rozšiřování lesní cesty vzal z své poslední zbytek zdiva této stoupy, který zde stál ještě v r. 1969. V křoví zůstává utajeno jen základové zdivo a zbytek celokovové transmise se zajímavě řešeným převodem na hnací dřevěné kolo.
/Vilém Kudrlička: Javorná ...zapomenutý kout Šumavy. I. Příroda a skláři . R. 1983/

Vloženo: 9.11.2012Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist