PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pecínov (Pecínov) - Text panelu č. 6 Novostrašecké naučné stezky:

Přispěl: Honza Valtr

Nejstarší zatím známá zmínka o Pecínově se váže k roku 1556. Hovoří se v ní o lokalitách Pec a Na Slatině. Zda však jméno Pecínov pochází od osobního jména, nebo přímo od slova pec, nelze zjistit. V písemných pramenech vystupuje Pecínov od 16. století především v souvislosti se silnicí z Prahy do Rakovníka, která vedla přes Buchlovice, Rynholec, Pecínov a Rudu. V Pecínově totiž město Strašecí vybíralo clo, což postihlo především Rakovník. Ten se tak se Strašecím dostával do častých sporů.
V uvedeném století lze také doložit, že osadu Pecínov spravovala strašecká městská kancelář, avšak vedla ji ve zvláštních knihách, které se až na výjimky nedochovaly. Postupně se ves rozrostla a zaplnila prostor mezi Strašecím, Rudou a Rynholcem. Tím se ocitla na rozhraní dvou velkých dominií, protože na rozdíl od Strašecí, které náleželo ke Křivoklátsku, patřil Rynholec ke smečenskému panství. I Pecínov se tak dělil na Novostrašecký a Rynholecký.
Osnovu pecínovského osídlení tvořila křižovatka dvou silnic. Pražská silnice procházela údolím od východu k západu, tedy od Rynholce přes Rudu do Rakovníka, a kolno ji protínala místní komunikace od Strašecí směrem na Křivoklát. Obytná stavení lemovala po obou stranách pražskou silnici a provoz na ní se podílel i na obživě místních obyvatel. Nejstarší a nejvýznamnější stavbou byl zájezdní hostinec.
Osadníci, většinou řemeslníci a drobní chalupníci, si vedle domácí výroby přivydělávali na živobytí zemědělstvím. Hlavní obživu Pecínovských představovala těžba a zpracování dřeva z blízkých křivoklátských lesů. Specifické bylo soustružení a obrábění dřeva, výroba nářadí, náčiní, kuchyňského nádobí, kvedlaček a měchaček. V kolomazných pecích se ze dřeva pálila kolomaz, v místní cihelně se vyráběly a vypalovaly cihly.
V první polovině 20. let minulého století byl nalezen zcela náhodně úlomek lupku poblíž Pecínova, v místě zvaném Na Hořkovci (traduje se, že při výstavbě volejbalového hřiště u vily „Márinky“), a shledáno, že se zde nachází ložisko hodnotného karbonského lupku. Ten se začal dobývat o několik let později, nejprve hlubinně, později povrchově. Spotřeba lupku po druhé světové válce prudce vzrostla. Na přelomu 60. a 70. let byla obydlí v Pecínově postupně vykupována státem, až na Horní Pecínov (v mapě „Ober Petzinov“), s pomístním názvem „Vobíralka“. V letech 1966 až 1973 probíhala postupná demolice domů v závislosti na potřebách těžby lupku.

Vloženo: 12.11.2012Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 30 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist