PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brettmühle I., II., III., IV. (Brettmühle I. , II., III., IV.) - Mlýny ve Hřensku

Přispěl: Vladimír Kraus

Ve Hřensku bývalo kdysi 6 vodních zařízení (4 pily a 2 mlýny na mouku).
Celá čtveřice pil na dřevo (čp. 60, 61, 62, 63) se stejným názvem Brettmühle a označením I. až IV.. byla na horním konci obce na toku Dlouhé Bělé.
Brettmühle I. a II. by měly být doloženy již před r. 1653, r. 1722 se uvádí další pila jako Krumme Bretmühle, což by mohla být č. III., č. IV. byla údajně r. 1892 přeměněna na špitál a její provoz později již nebyl obnoven.

První od Mezní Louky bylo číslo IV., ze kterého dnes nezbylo nic, další (III.) pod dnešní úpravnou vody, stržená při stavbě silnice na Mezní Louku r. 1936, zde zůstal zachován sklep (vedle pilíře mostu), z č. II. najdeme poměrně dobře patrný náhon, skalní sklep a trochu rozvalin.
Číslo I., které bylo v provozu ještě ve 30 letech 20. století, má náhon zachovaný, teče jím voda na přepad do bývalého mlýniště, čímž vytváří místní atrakci pro turisty (mlýn je pod parkovištěm na konci Hřenska, sloužícím jako výchozí bod na Pravčickou bránu a soutěsky).
Nedaleký hotel Klepáč (vedený jako čp. 41) byl také mlýn využívající vodu z Dlouhé Bělé, i zde je zachován náhon vzadu za domem a bývalý povodní poničený bufet (dříve penzion Slávie) u vstupu do soutěsek taktéž (Mahlmühle, čp. 42), ten ovšem využíval vodu z Kamenice.


Vloženo: 22.11.2012Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist