PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Na Šlejfu (Glasschleife) - Na Šlejfu, Na Cihelně, Papírna

Přispěl: Petr Bílek

Umělý vodní kanál tzv. Teplé Bystřice, dlouhý 8 km, který v minulosti zásoboval město Domažlice vodou, byl vybudován již krátce po r. 1571. Ve městě i v blízkých Havlovicích poháněl mlýny a nad Havlovicemi i valchu a hamr. Zcela do zapomnění upadla brusírna skla, která zde byla vystavěna před r. 1838. Na mapě s.k. je na k.ú. Havlovice označená jako rozměrná nespalná budova v lukách severně od dnešní železniční zastávky Hadrovec. Z bývalé budovy, přístupné cestou naproti čerpací stanici Ono v areálu bývalé městské pily, se zachoval pouze malý kus zdi a vyschlý náhon. Od r. 1861, kdy byla zprovozněnam železnice Domažlice-Furth im Wald, musel část kanálu přerušeného tratí nahradit akvadukt. Od r. 1985, kdy byl akvadukt stržen, je koryto umělého kanálu mezi Havlovicemi a Domažlicemi vyschlé. Brusírna jistě náležela k provozům hraběte Kinského na Fichtenbachu (Bystřici) - převzato z knihy Zd. Procházky "Sklářství v Českém lese" z r. 1992.
Pro doplnění uvedu, že z původní brusírny a šlejfu se dnes nedochovala ani p. Procházkou uvedená zídka, neboť celý prostor v 70. letech sloužil jako složiště šrotu a v současnosti je zavážen hromadami suti a kamení. V r. 2011 byl postaven nový akvadukt, po kterém vede cyklostezka a náhon byl obnoven. Z areálu brusírny dodnes stojí hospodářská budova, vedle níž je psí útulek, a přeživší betonový náhon k turbínám. Opodál pod náhonem nad rybníčkem stojí pomník, který byl postaven vlastníkovi mlýna, jenž ho propil a jeho syn ho zde zastřelil.
Zaniklý objekt postupně od 1. světové války sloužil kromě šlajfu jako papírna a cihelna, v období normalizace zde pila pila. ale to již nestál. Chytilův místopis z r. 1929 zde uvádí mlýn.

Vloženo: 12.1.2013Komentáře a upřesňující informace


Upřesnění údajů v článku NA ŠLEJFU [Zdeněk Hruška 4.10.2016 09:55] | Reagovat
Pila zde nebyla až za normalizace. Chromcův místopisný slovník z roku 1935 zde uvádí parní mlýn a parní pilu. V době kolem 1. světové války je zde uveden PARNÍ MLÝN A PILA JOSEFA ŠTOKA V HAVLOVICÍCH.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist