PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
U pramene Mandavy (Die Quelle Mandau) - Obec Panský

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Obec Panský leží v údolí, ale na kopcovitém, trochu stoupajícímterénu, kterým protéká na vodu bohatá řeka Mandava (Mandau). Část domů stojí na okraji lesa, na 510 metrů vysokém horském úbočí. V blízkosti se nachází vrch Světlík (Lichtenberg) a Ptačí vrch (Vogelberg), známý jako rozvodí mezi Labem a Odrou. Řeka Mandava teče na východ, Brtnický potok (Zeidlerbach) na jih. Z vyvýšeniny se dá kochat velmi krásným výhledem na Středohoří (Mittelgebirge), od Ještědu (Jeschken) až k Milešovce (Milleschauer) a mimo toho ještě na Česko-saské Švýcarsko (böhmisch-sächsische Schweiz). Také je mnohými turisty navštěvována „Stará myslivna“ („Alte Forsthaus“). V této restauraci je také k vidění zvláštní podivuhodnost: Rozděluje se zde z okapů odtékající voda, jeden odtok se vlévá do Mandavy a druhý do Brtnického potoka(Zeidlerbach), takže zde je rozvodí Labe a Odry.
zdroj: V roce 2012 sepsal Jaroslav Rydval. Značně upravený (zkrácený) překlad rozsáhlé vlastivědné knihy „Haimatskunde des politischen Bezirkes Schluckenau 1898“ – „Vlastivěda politického okresu Šluknov 1898“, sepsané panem Josefem Fiedlerem.

Vloženo: 20.1.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist