PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Továrna na len - Křímov ( Lein fabrik - Krima) - O továrně.

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Zříceniny staré továrny se nachází asi 800 m jihozápadně od Křimova. Při pohledu z vesnice je schovaná v údolí jedné ze zdroje potoku Hutná. Obyvatelé Křimova se od nejstarších dob věnovali převážně zemědělství. Přes poměrně vysokou nadmořskou výšku se zde dařilo běžným obilovinám, ale především lnu. Obživa byla od nejstarších dob doplňována domácí výrobou prýmek a domácím zpracováním lnu. Když se len sklidil a po rosení byl připraven ke zpracování, skupovali ho obchodníci. Když se v saském Marienbergu změnila technologie úpravy lnu (místo rosení byl upravován na roštech pomocí horké vody), byl len v podobě stonku dodáván tam. Přednosti vodních roštu před rosením vedly krušnohorské zemědělce v roce 1894 k založení společnosti na zpracování lnu pomocí vodních roštu. Továrna byla vybudována v Křimove jako první podnik svého druhu v Rakousku.
Dnes z objektu zbývají obvodové zdi do výše prvního patra a samostatně stojící komín.

zdroj: http://hledacek.blogspot.cz a www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=d3bb2024-4c82-4dbb-9529-3aecfb6ab3a8

Vloženo: 14.6.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 52 do následujícího políčka:

   


Processing time: 9 msec.
IP address = 44.221.70.232
desktop version