PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Cukrovar - Lenešice (Cukrovar - Lenešice) - Smutná hostorie

Přispěl: Fanda Podzimek

Rozvoj obce přišel až v letech 1861-3, kdy byla vystavěna silnice z Lenešic do Postoloprt. Výstavba železnice byla dokončena v roce 1872. Největší rozvoj a bohatství obci přinesl v roce na počátku 80.let 19.století vystavěný cukrovar. Od roku 1880 se tak Lenešičtí pyšnili jedním z nejvyšších oktagonálních komínů v Rakousku-Uhersku. Zdaleka viditelná dominanta cukrovaru byla dlouhá léta regionálním symbolem fortelu předchozích generací.
V roce 2013 vedení obce rozhodlo o demolici této technické památky, takže tento kraj navždy ztratil jednoho z nejvýznamnějších svědků umění a fortelu předchozích generací v okolí.
Na místě rozbořeného cukrovaru s velice cenným komínem, industriálním šperkem obce, budou stát obyčejné rodinné domky. Demolice technické památky byla naprosto necitlivým zásahem do panorama obce. Obec Lenešice se zařadila na černý seznam památkářů, odborné veřejnosti i obyčejných lidí, kteří mají cit k historickému odkazu předků. Budiž jejich nedobré rozhodnutí mementem pro ostatní obce, v jejichž majetku se nacházejí cenné památky, jak světské, tak i církevní či industriální.

Vloženo: 23.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Cukrovary [Moravec 24.8.2013 19:02] | Reagovat
A jak dopadl cukrovar v Postoloprtech,zůstalo oplocení,brána,administrativní budova a, a prázdná plocha s vlečkou.Jako dítka školou povinná jsme tam chodívali na exkurze.
Cukrovar v Lovosicích,na bývalém pozemku jsou dnes montovny Japončíků.
Cukrovar v Doksanech,budovy a komín jsou využívány a jiným ůčelům.
Re: Cukrovary [Fanda Podzimek 24.8.2013 20:01] | Reagovat
Děkuji místa doplním
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 45 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist