PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Automobilka Praga - Praha (Automobilka Praga - Praha) - Krátce

Přispěl: Fanda Podzimek

automobilka Praga patřila k nejvýznamnějším výrobcům osobních i nákladních automobilů a k dodavatelům vojenské techniky mezi- válečného Československa. Pozoruhodný byl i její libeňský výrobní areál. zásluhu na tom měl stanislav bechyně, šéfkonstruktér firmy Karla skorkovského a propagátor železobetonu, který v letech 1917–1918 ke starším halám připojil nový objekt, při jehož stavbě uplatnil širokou škálu progresivních konstrukčních řešení (některé u nás byly použité vůbec poprvé). Železobetonový skelet učinil ur- čující nosnou strukturou a cihelné zdivo plnilo funkci výplně. v su- terénu použil plochých beztrámových železobetonových stropů, nesených osmihrannými sloupy s hřibovými hlavicemi. zednické práce provedla firma václava nekvasila, plány vypracoval architekt záboj merz.
budova díky dvojici výtahových věží získala přezdívku „mrakodrap“ a patřila k pohledovým dominantám této části libně. s objekty v areálu ČKd byla zbořena 2002 a uvolnila místo pro parkoviště sportovní haly.

Vloženo: 25.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 69 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist