PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Rudolfinum (Rudolfinum) - Stručná historie

Přispěl: Miroslav Landa

Počátkem 19. století patřil Cheb mezi čtyři největší města v západních Čechách. Posléze svou pozici ztratil na úkor průmyslovějších center (např. Aš). Teprve v polovině 19. století opět nabývá na významu, neboť získává železniční spojení se Saskem a Bavorskem (1865) a s Prahou (1867). Ve městě byla následně založena jedna z prvních strojíren (Fischerova strojírna) v západních Čechách, Obchodní a živnostenská komora, proslulá továrna na jízdní kola Premier, velký pivovar a několik textilních továren. Současně se objevila potřeba postavit velký vzdělávací komplex, který by pod jednou střechou soustředil co nejvíce chebských školních zařízení. Rozhodnutí o postavení centrální školní budovy padlo na podzim 1869. V srpnu 1874 získala městská rada od císaře Františka Josefa povolení, aby se nová budova nazývala Rudolfinum po korunním princi Rudolfovi. Architektem budovy se stal Gustav Korompay z Vidně. Rudolfinum naplnilo očekávání svých zakladatelů, v roce 1899/1900 v něm bylo osmdesát tříd různých škol. Cheb se tak na přelomu století stal vzdělávacím centrem regionu. V průběhu 30. let byly do budovy Rudolfina postupně umisťovány pedagogické a jiné školy, v roce 1961 se sem přestěhovalo i místní gymnázium. V dalších desetiletích však Rudolfinum chátralo a jednotlivé třídy byly přesouvány do jiných budov. Zkázu dokonala dřevomorka a zemětřesení, kvůli kterým bylo v roce 1985 Rudolfinum zcela vystěhováno a v roce 1999 došlo k jeho demolici. O zajímavý prostor v centru města se vedou spory dodnes, plánuje se zde hotel.
Zdroj: publikace Antikomplex-Překračování hranicVloženo: 21.12.2013Komentáře a upřesňující informace


Dobová fakta konce objektu. [S.Leinweber 21.10.2019 10:35] | Reagovat
Docenit stav budov podobného charakteru a jejich konec ,můžete v Chebu ze systému hospodaření socialistického systému.Původní zdravotní škola v dnešní Hradební ulici byla zrekonstruována polským podnikem Budimex.Zde dřevomorka zničila komplet nosné prvky.Patra jsou komplet dnes nová,zůstaly jen obvodové zdi.Paralela s Rudolfinem je ve stejném poškození budovy.Investice státu v době první poloviny 80.let byly podřízeny logice pouze udržovacího systému v pásmu tzv.zánikového území.V době válečného konfliktu prvosledově zničené území.Rozvoj byl v pohraničí blokován.Dodnes to má na dění v příhraničí chebska i tachovska vliv.Rudolfinum mohlo dále existovat,pokud by byla ochota státních orgánů objekt Rudolfina udržet.Po roce 1990 pak objekt padl do finančního zájmu podvodného úvěru ,jako ručení pro banku.Zboření objektu bylo pouhým dokonáním desetiletého stavu,podobně,jako v případě kláštera Milosrdných sester.
Rudolfinum [Jana 29.11.2023 15:27] | Reagovat
V roce 1985 nebylo zcela vystěhováno, zrušilo se nejvyšší patro, kde byla střední zdravotnická škola. Na gymnázium jsem maturovala v roce 1987 a stále jsme budovu používali současně s jinou.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 30 do následujícího políčka:

   


Processing time: 50 msec.
IP address = 44.210.149.205
desktop version