PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hejnice hotel Perun (Haindorf hotel Perun) - Hotel Perun

Přispěl: Markéta Janečková

Hotel Perun byl otevřen na Vánoce roku 1900 jako hotel Klášterní dvůr. O něco později byl přejmenován na hotel Císařův dvůr (Kaiserhof), potom podle svého majitele velkopodnikatele Franze Josefa Scholze na hotel Scholz. Po jeho smrti se stává vlastníkem pan Möller a hotel opět mění jméno na hotel Möller. Po roce 1945 se na budově objevuje na dlouhá léta nápis hotel Praha. Když kapacita hotelu začala být plně využívána pro rekreaci ROH, byl přejmenován na hotel Perun.
Před 2. světovou válkou patřil k nejluxusnějším hotelům v Jizerských horách. Ovšem ze starých reklam se dozvídáme, že hotel měl i mládežnickou a studentskou ubytovnu s mírnými cenami. Hotel měl pěkné pokoje, společenskou místnost, jídelnu, verandu s vyhlídkou na kostel, malý a velký sál s tanečním parketem a 25 metrů vysokou zasklenou věž s vyhlídkou na blízké hory. Jako denní celková kapacita hotelu je uváděno neuvěřitelných 2000 míst.
Střechu objektu kryly barevně glazované tašky a zdobily malá a velká vyhlídková věž. Hotel měl překrásné interiéry. Taneční sál byl lemován velkými zrcadly a celou místnost a po obvodu sálu byly honosné balkony. Sál měl pérovací parkety. Když se na nich tančilo, pohupovaly se v rytmu. Hotel se stal centrem zdejšího kulturního dění. Divadelní jeviště pamatovalo stovky inscenací a koncertů.
Hejnice bývaly před válkou rušným turistickým střediskem. Tisíce turistů přijížděly v létě na horské túry, v zimě na lyže a třikrát do roka zaplnili město poutníci. V té době bylo v Hejnicích dvaadvacet hotelů a restaurací.
Kromě původního účelu hotel sloužil za první světové války jako lazaret a za druhé světové války jako útočiště rodinám vybombardovaných průmyslových měst Německa.
Po válce hotel začal chátrat, mizela jeho secesní výzdoba, ubylo rekreantů, změnila se klientela. Místa bohatých výletníků zaujali dělníci z Ostravska a Mostecka, kteří sem byli posíláni na ozdravné pobyty.
Po necitlivé adaptaci okolo roku 1960 přišel hotel o typické věže, štuky i glazovanou krytinu střechy. Za několik let byl doplněn o moderní divadelní přístavbu.
Majitelka hotelu chtěla po listopadu 1989 vrátit hotelu jeho předválečný vzhled a proslulost. Při rekonstrukci ovšem bylo zasaženo do statiky objektu. Následkem toho došlo ke zhroucení jedné z bočních zdí. V další rekonstrukci nebylo pokračováno, neboť firma majitelky zkrachovala. V roce 2008 získal objekt v dražbě nový majitel, který jej následně prodal. V roce 2010 proběhla demolice objektu.

Vloženo: 30.12.2013Komentáře a upřesňující informace


Dotaz na koncerty v Hotelu Perun [Marcela Šimková 3.12.2015 18:53] | Reagovat
Dobrý den jsem bývalá obyvatelka města Hejnice a chtěla jsem se zeptat,jestli se uchovaly záznamy nebo fotografie z veškerých koncertů Hotelu Perun.Byla jsem snad na všech interpretech co tam vystupovali.Nebo datumy a roky veškerých vystoupení.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist