PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Tachovská Huť (Tachauer Schmelzthal) - Tachovská Huť

Přispěl: Marie Lárová

Obec Tachovská Huť leží jihozápadně od Tří Seker. Její vznik je spojen s hornickou činnosti v oblasti. V okolí obce bývaly doly na těžbu měděné a stříbrné rudy, vytěžený materiál byl zpracováván v okolních tavírnách – Schmelzhüten, podle nich se místu začalo říkat „Šmelzthal“. Rozčlenění na jednotlivé obce vzniklo až později, na starých mapách Šmectál jen jeden, bez členění, Tachovské Huti se říkávalo Šmelc, výjimečně Horní Šmelc, Chodovské Huti pak Dolní Šmelc. Úřední název obce získaly až v roce 1854 tj. Chodovský Šmectál a Plánský Šmelctál, Tachovský zatím zůstal bez označení, v roce 1910 jej ještě na mapách můžeme najít jako Třísekerský Šmelctál, i když v té době již nesl úřední označení jako Tachovský Šmelctál.
Nejstarší část Tachovské Hutě ve východní části obce, tady byly postaveny první tavírny, tady je i největší seskupení domů. Odtud se obec táhne k západu a jihozápadně podél potoků Tichá a Huťského potoka (původní název Zlatý potok).
V obci bylo pět mlýnů: nejseverněji položený Floriánův mlýn, pod ním Finkenmühle, pak Königmühle, další v řadě Baiermühle a nejmladší Nový mlýn, všechny u potoka Tichá. V letech 1850 – 1880 mívala obec více než 800 obyvatel a kolem stovky domů. V roce 1800 probíhala v obci – v domě čp. 27 školní výuka, nějaký čas se vyučovalo v obecním domě, vyučování ale bylo i v ostatních staveních, protože v té době se jednalo o školu „putovní“. Samostatná školní budova byla postavena až v roce 1875, škola svému účelu sloužila až do roku 1945.
V Tachovské Huti stálo téměř 100 stavení a v roce 1939 zde žilo 447 lidí. Jedním z nich byl i nejznámější starosta Mariánských Lázní – Agust Herzig, tomu patřil největší dům čp. 41, byl také vlastníkem domu čp. 44 ten nesl jméno Herzigovo manželky Idy: Ida Hof. August Herzig nechal na svém pozemku, na stráni při cestě do Lohhäuseru postavit kamennou lavice, která také byla pojmenována podle jeho manželky Idino sezení (Idina lavice) a bylo do ní vytesáno věnování. V roce 1990 byla lavice přemístěno do Tří Seker a nyní stojí u Minimuzea Bouda ve Třech Sekerách. August Herzig nechal na svém pozemku vybudovat pomník padlým vojákům v první světové válce. Z Tachovské Huti padlo 28 mužů, za každého padlého nechal vysadit jeden javor, tak vznikl tzv. Herzigův Javorový háj.
V roce 1947 bydlelo v Tachovské Huti jen 97 lidí. Na letecké mapě z roku 1958 jsou již skoro všechna stavení v západní části obce zbourána. Dnes má obec 20 domů, zachovány byly domy ve východní části obce tj. v nejstarší části původního osídlení.
Čerpáno: obec Tři Sekery/ Tři Sekery v historii a dnes Zdeněk Buchtele a Richard Švandrlík/

Vloženo: 13.1.2014Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 26 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist