PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Velké Stínky (Gross Zinken) - Stručně

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Velké Stínky (Großzinken) - Vysoko položené zarostlé rozvaliny bývalé osady (základy domů, studna, dochované architektonické prvky, sklepení) leží na trase někdejší cesty vedoucí z Vitína (Wittine), na úpatí 684 m vysoké Bukové hory (Zinkenstein) na začátku údolí (Natschintal) rozprostírajícího se mezi hřbetem Babiště (Bobischt) (541 m) a protějším hřebenem (Prauskenkamm) (511 m). Na povrch tu místy vystupuje čedičový tuf a nachází se zde též vyústění odvodňovací dědičné štoly bývalého hnědouhelného dolu Svatý Gothard (poblíž opuštěné samoty Mauerschin). Zaniklých osad je v masivu Bukové hory (684 m) a Matrelíku (666 m) ještě několik (Stará Homole, Vitín, Horní Šebířov). Dodnes je v mapách lokalita označována přízviskem Na Stínkách. V r. 1905 tu byla údajně zřízena dnes již neexistující ochranná chýše. Vyskytuje se zde též 20 m vysoká lípa malolistá, prohlášená CHKO České středohoří za památný strom (stav platný k datu 27. 1. 2006). Z nedalekého Císařova pramene (Kaiserbrunn) se prý 14. října 1778 napil císař Josef II. při sestupu z Bukové hory, jejíž masiv je půvabně členěn. Rozsochy vybíhají všemi směry a strmě trčí nad údolím Lučního potoka i nad Labem.
Milan Fred Pištěk - http://www.ukp98.cz

Vloženo: 1.4.2015Komentáře a upřesňující informace


Štola sv. Gothard [Vladimír Horák 8.5.2016 09:48] | Reagovat
Ústí odvodňovací štoly bývalého dolu sv. Gothard se nenachází poblíž samoty Mauerschin, nýbrž spíše poblíž bývalých Velkých Stínek, pod zeleně značenou cestou. Od Mauerschina vzdušnou čarou cca 800 m. Štola vedla do Příbrami přibližně k domu čp. 40.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 99 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist