PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Panská skála (Panská skála) - historie těžby kamene

Přispěl: Jan Tomášek

Pozemek „Na panském“ byl součástí velkostatku Habrovany. Zdejší kamenolom byl otevřen jako jeden z řady dalších, které využívaly těžený kámen pro místní potřebu. Všechny byly časem opuštěny stejně jako drobné „selské“ lůmky s občasnou těžbou. Těžba kamene „na panském“ před 1. světovou válkou není potvrzena. Jisté je, že od roku 1920 byl lom v rukou Družstva legionářů. Po jeho rozpadu v polovině 30. let převzali lom soukromí majitelé. Roku 1948 byl lom znárodněn a po přerušení těžby v 60tých letech dochází k definitivnímu ukončení těžby v polovině 70tých let.

Kámen se dobýval pomocí trhacích prací; rozpojené bloky horniny se zpracovávaly převážně ručně. Občas byly do lomu přivezeny pojízdné mechanismy (kompresor, vrtačka, nakladač), po určitou dobu byl nainstalován drtič. V současnosti je území opuštěného lomu přírodní památkou.

(z informační tabule v místě)


Vloženo: 19.7.2015Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 29 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist