PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Německý dům (Deutsches Haus) - Tiskárny na Moravském náměstí

Přispěl: Jan Tomášek

Tiskový průmysl byl jedno z mála průmyslových odvětví, které byly ještě nedávno přítomny v samotném centru Brna.

Na dnešním Moravském náměstí se nacházely hned dvě velké tiskárny. Jednak bývalá tiskárna Rudého práva a Rovnosti a jednak tiskárna podniku TISK - knižní výroba, kde po dlouhá vycházelo Svobodné slovo a Lidová demokracie. Pokud by se jako orientační bod zvolil (pomyslný) Německý dům, tak prvně zmíněná tiskárna stála po jeho zádi a ta druhá v jeho čele.

V tiskárně s.p. TISK (oficiálně už Rašínova ul. – hovorově ještě ul. 9. května) jsem na počátku 90tých let po nějakou dobu pracoval a tak jsem byl ještě svědkem doznívajícího knihtisku a rychlého nástupu moderní tiskařské technologie ofset.

Jednotlivé podlaží budovy tiskárny vypadaly následovně: horní patro sazárna, pod ní tzv. strojovna (zde byly tiskařské stroje – ještě dnes si vzpomínám na temné hučení knihtiskových mašin, které však jedna po druhém mizely) pak dvě patra knihárny a v suterénu rotačka.

Podle vyjádření starších tiskařů bývalo ve středu města ještě několik dalších menších tiskáren. Spolu se změnou technologie se však nové firmy rychle přesouvaly do okrajových čtvrtí. Samotná tiskárna „9. května“ v půlce 90tých let dosloužila a byla přestavěna na banku.

***

V téměř opuštěné sazárně se mi podařilo pořídit ještě pár fotografií, knihtisk však zdokumentován nemám, a ještě jeden záběr ze suterénu od rotačky zde předkládám v odkazech.Vloženo: 6.1.2016Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 45 do následujícího políčka:

   


Processing time: 83 msec.
IP address = 3.236.142.143
desktop version