PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brno - Josefov (Brünn - Josephstadt) - Brněnský Josefov

Přispěl: Jan Tomášek

Katastr nově vznikajícího brněnského předměstí Josefov byl na sklonku 18. stol. beze zbytku určen výměrou mírně obdélné zrušené jezuitské zahrady. Na ploše Josefova byla vytýčena jednak západovýchodní ulice (Josefov, nyní Bratislavská) a jednak tři ulice ve směru severojižním. Uliční síť Josefova měla tedy roštovitý charakter.

V Příční a Staré ulici šlo o vesměs přízemní domky, často s mansardovými střechami, v Bratislavské ulici byly záhy budovány velké pavlačové domy. Vzniklo zde několik větších dílen na výrobu textilního zboží, z nichž největší význam měla továrna firmy Jakub Hecht a syn, vyrábějící látky na kalhoty.

Všude, kam se soustřeďovalo dělnictvo, vznikaly v 19. století pavlačové domy, poskytující při minimálních stavebních nákladech ubytování mnoha rodinám. Tak tomu bylo také v někdejším Josefově, kde se chudinská obydlí ještě dlouho tísnila v sousedství reprezentativních nájemních domů.

Za 2. světové války byla zničena převážná část domů na ulici Příkop a rovněž na přilehlé části Bratislavské ulice (kde proluky nejsou dosud zastavěny). Další z typicky dělnických domů zanikly v poválečném období a na jejich místo nastoupily moderní budovy.

Pozlátko a bída je ovšem - třebaže již v pozměněné, zmodernizované podobě nadále typická pro tyto tři, čtyři ulice, které se kdysi nazývaly Josefovem.


Vloženo: 8.2.2016Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 43 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist