PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Vřísek (Sischkenberg) - Osada

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Nevelká osada kolem deseti budov na plošině jihovýchodně od zámku, dnes zaniklá. Dochovány poměrně rozsáhlé pozůstatky několika budov se sklepy. Vznikla někdy kolem poloviny 17. stol., zanikla po polovině 20. stol.
Od poloviny 19. stol. byl do těchto míst lokalizován hrad Vřísek - hrad zde však dle současného stavu bádání nikdy nestál (nbyly nalezeny žádné stopy osídlení starší 16. stol.) a Vřísek se podrobným studiem urbářů z poč. 17. stol. podařilo jednoznačně ztotožnit s lokalitou Hradiště u Drchlavy. Přesto je označení Vřísek pro tuto lokalitu natolik vžité (je to konec konců v současné době oficiální jméno obory a ve 30. letech 20. stol. tak byla nazývána i zdejší osada), že bude zřejmě ještě dlouho přetrvávat.
Gabriel s Panáčkem přiřazují zdejšímu zámku jméno Vítkovec (Weithennperg), zejména na základě toho, že Vítkovec měl vzniknout dle archivních listin někdy mezi lety 1543-1546 a zámek na Žižkové hoře je jedinou stavbou v oblasti (nepočítaje Nový Zámek), jejíž vznik lze datovat do poloviny 16. stol.
zdroj:http://www.mistopis.eu/mistopiscr/machuv_kraj/ceskolipsko/zizkova_hora.htm

Vloženo: 11.3.2016Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 56 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist