PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Brno - Polská škola (Polský templ) - Dobře utajená brněnská synagoga

Přispěl: Jan Tomášek

Tato synagoga, či spíše modlitebna, nevznikla jako novostavba, ale pro bohoslužebné účely byla dodatečně adaptována již postavená budova. Vlastně ani ne budova celá, ale pouze asi jedna její třetina. Stalo se tak v roce 1883. Zřizovatelem modlitebny byl spolek východních haličských Židů Ninjan a tento svatostánek byl nazýván Polská škola – či Polský templ.

Někdy mezi světovými válkami (pravděpodobně před r. 1927) prostory přestaly sloužit bohoslužbám. Jako nepřímý nástupce „Polského templu“ může být považována nově postavená synagoga Skořepka (v r. 1934), rovněž sloužící ortodoxním haličským Židům.

Budova s bývalou Polskou školou byla po zrušení modlitebny využívaná účelově. Značně zchátralá byla někdy po roce 2000 stržena. Nepatrné zbytky stavby, které se zachovaly, však s někdejší modlitebnou žádnou souvislost nemají.

(využito publikace J. Klenovský – Židovské památky Brna)Vloženo: 1.11.2016Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist