PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hugova huť (Hugova huť) - Hugova (Salmova) huť

Přispěl: Jan Tomášek

Hugova huť byla založena roku 1746 hrabětem Antonínem Salmem v místech dnešní „Dolní“ pily u Jedovnic. Huť využívala místní zásoby železné rudy, bezprostřední pohnutkou pro její výstavbu v této lokalitě však byly rozsáhlé lesní polomy, kdy vytěžené dřevo bylo zpracováno na dřevěné uhlí – takto palivo vysoké pece.

Součástí hutí byly dvě kuplovny a slévárna a hamr – odpadní materiál po zpracování železné rudy – struska – byl vyvážen na haldu ve žlíbku u Rudického propadání, který dodnes nese název „Ve Struskách“. Bedlivý pozorovatel si může všimnout i dnes drobných třpytivých částic třeba i na cestách. Výsledným produktem hutí byla vesměs šedá litina - v menší míře i další druhy železa.

Provoz huti byl ukončen na konci 19. stol. po vyčerpání místních zásob železné rudy. Jediným dochovaným pozůstatkem tohoto provozu je opěrná zeď s vyraženým tunelem podzemního náhonu – kterým se přiváděla voda z rybníku Floriánek.

Ve dvacátých letech 20. stol. byla v místech tohoto areálu postavena pila.

(volně podle informační cedule v místě)


Vloženo: 3.4.2017



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka:

   





Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist