PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Starý hamr (Althammer) - Baráčkův neboli Hamerský mlýn

Přispěl: Jan Tomášek

Starý hamr nahradil pravděpodobně někdy v 18. století mlýn. Proto kromě názvu Baráčkův mlýn se pro tento objekt ujalo i pojmenování Hamerský mlýn. Trvalou připomínkou výroby a zpracování železa v hamru je však i značné množství železářských strusek, jimiž je prostoupena ornice na poli před bývalým mlýnem a též na zahradě, jež patří k dosud stojícímu obytnému stavení.

Mlýn - u něhož byla také pila, vystřídal řadu majitelů, z nichž jako poslední jsou dosud v povědomí Jokl a Gelner, z nich Gelner pracoval na mlýně ještě v roce 1956. Potom byl mlýn zrušen a část složení mlýna i pily byla převezena na mlýn na Bílém potoce u Domášova.

Někdy v roce 1957 bylo zbouráno velmi staré stavení vlastního mlýna a též stavení pily a vodní dílo bylo zrušeno. Dosud se zachovalo poněkud níže stojící obytné stavení a hospodářské budovy. Podle tradice byl původní mlýn velmi starý, ne-li nejstarší v kraji, a k jeho stavbě bylo původně použito mohutných dřevěných kmenů.

(Prameny: Rozbory strusek od Starého hamru v Josefském údolí – Stránský, Merta, Rek)


Vloženo: 28.5.2017Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist