Praha Vysočany kolonie Čína a Obecní kolonie (Praha Vysočany kolonie Čína a Obecní kolonie) - Praha Vysočany kolonie Čína a Obecní kolonie
Přispěl:
Markéta JanečkováObě nouzové kolonie vznikly ve druhé polovině dvacátých let po obou stranách hranice mezi Vysočany a Hloubětínem v místech mezi dnešní Kolbenovou ulicí a Rokytkou. Obecní kolonie končila a nouzová kolonie Čína začínala tam, kde je dnes odbočka z Kolbenovy k Europa Möbel Kolbenova. V období, kdy v Praze téměř denně pršívalo, se okolí kolonie Čína proměnilo se v hluboké bahno.
Kolonie zvaná Čína (též V Číně či Indočína) postupně vyrůstala od roku 1926. Původně byla postavena většinou z vyřazených železničních vagónů bez podvozků. Ty byly později obezděny, případně zvětšeny a omítnuty. Z železničních vagónů se tak staly poměrně úhledné domky s malými zahrádkami. Zdejší obyvatelé bydleli ve vlastním.
Lidé v sousední od počátku honosnější Obecní kolonii bydleli v obecním. Kolonii tvořily řady jednotných přízemních domků. V každé řadě bylo deset bytů o jedné prostorné místnosti (ojediněle o dvou místnostech) pod uzavřením s půdou, sklepem a malou zahrádkou. Bloky domků dělily ulice nesoucí úřední názvy, které byly dokonce uvedeny v plánu Prahy. Dohromady tu stálo 226 domků. Kolonie Za Aero měla na svou dobu poměrně vyspělou občanskou vybavenost: byly tu čtyři konzumy (obchody s potravinami a smíšeným zbožím), tři hospody, dvě řeznictví, holírna, mateřská školka, hokynářství, dvě trafiky a dva obuvníci.
Obě kolonie nebyly od sebe odděleny, lidé tu měli téměř všechno, co potřebovali k životu. Na větší nákupy se chodilo do Vysočan nebo do Hloubětína. Chyběla jen škola, a tak děti navštěvovaly školu ve Vysočanech nebo v Hloubětíně.
Vloženo: 1.1.2018