PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bošov (Boschau) - Historie a jiné články

Přispěl: pašerák

Bošov,Hinterhäuser,Drahthäuser,Oberteschau,Unterteschau,Bezdekau(Bezděkov),Hölldörfel(Peklo),Oberkörnsalz(Hořejší Krušec) a Chumo(Chlum) patřily pod obec Oberteschau(Hořejší Těšov).


Obec měla před vyhoštěním asi 125 obyvatel.Z větší části to byli zemědělci.Na travnaté návsi byla kaple a kolem ní v půlkruhu stály domy sedláků a chalupníků.Byly to domy čp.14"Binder",15,16,17,18"Hüterhäusl" a 19(obecní dům).Ve větší vzdálenosti od středu obce stála stavení čp.12,33"Jogal",22"Böhmschneider" ,21"Racherbauer" a 20(výměnek k čp.21),poblíž kterého byl rybníček.Ještě dále a výše u cesty z Hoř.Těšova do Mochova bylo čp.13 "Binderhannes" a přes cestu u lesa čp.41 "Ruschker" .Zhruba 150 metrů pod stejnou cestou a přibližně 600 metrů západně od návsi stál osamocený dvůr "Maxl" s čp.24.Ještě o 400 metrů dále stejným směrem od středu obce směrem k Hinterhäuser byl další osamocený dům obklopen lesy s čp.32,který sloužil zřejmě také i jako hájovna.Dole po osadou u Pstružného potoka byl mlýn čp.23 "Rachermühle"(Hrachův mlýn).Bošovští byli známí tím,že udržovali dobré sousedské vztahy.Sedávali v příjemné společnosti a vyprávěli o starých časech.Takto se udržovala pověst,že název osady vznikl z "Boschinger Au" (Au znamená niva,louka),protože jeden předchůdce,který vlastnil statek v Javorné,se jmenoval Poschinger a měl zde velmi velký dvůr.Na smrtelné posteli rozdělil své hospodářství mezi své tři syny a tak vznikly zdejší usedlosti Jogal,Maxl a Wirt.Byly zde velmi oblíbené napínavé příběhy o pytlácích a povídalo se,že v okolí stále pytláci žijí,kteří nepřináší nedělní pečeni od řezníka,ale z lesa.Během druhé světové války byla ve zdejším obchodě sběrna másla.Shora byly nařízené povinné dodávky a zemědělci museli dodávat i vejce.
Wenzel Hofmann z čp.12 "Wagner" pracoval i jako zedník.K domu patřily 4 ha pozemků.
Karl Franek z čp.15 "Wirt" vedl hospodářství na 14 ha a také pohostinství v obci.
Josef Bieloch z čp.16 "Treml" provozoval i truhlářství,pokud nebyly práce na polích a lukách na 5 ha naléhavé.
Theodor Franek z čp.17 byl pekař.On nebo jeho stejnojmenný syn padl ve 2.sv.válce.Obchod se smíšeným zbožím tomto v domě měl pronajatý Josef Stamm.
Ignaz Hrach z čp.20 byl starostou obce Oberteschau (Hořejší Těšov).
Johann Piller z čp.23 nebo jeho stejnojmenný syn padl ve 2.světové válce.
Ernst Seypka z čp.22 padl ve 2.sv.válce.
Josef a Adolf Stelzl z čp.14 padli ve 2.sv.válce.
Hermann Stelzl,Engelbert a Hermann Theuerl z čp.19 padli ve 2.sv.válce.
Děti z Bošova chodili do školy v Unterteschau (Dolejší Těšov).K Bošovu patřily i dvě místní části s názvy Hinterhäuser a Drahthäuser.
V Hinterhäuser stály domy čtyř menších zemědělců s čp.28"Galischneider",29"Langer",30"Zimmermann" a 31"Ferdl-Sepperl",kteří chovali tři až čtyři krávy,ale věnovali se i různým jiným profesím,protože jejich hospodářství nebylo moc výdělečné.Na cestě z Hinterhäuser do Drahthäuser,poblíž domu s názvem "Ferdl-Sepperl" byl ohyb cesty,který se nazýval "Ferdl-Sepperl-Reim"(Reiben).O kousek dál stál železný kovaný kříž,lidově zvaný "Schinterkreuz".V jeho bezprostřední blízkosti byla velká plocha pro skladování dřeva.
Josef Buchinger z čp.28 byl tesař a vyráběl i postroje.On nebo jeho stejnojmenný syn padl ve 2.sv,válce.
Emanuel Franek z čp.29 pracoval v lese.
Emmerich Franek z čp.30 provozoval tesařské práce.
Josef Schafhauser z čp.31 byl zaměstnán na statku Kriegseisenhof (Busil).Karl Mara z čp.31 padl ve 2.sv.válce.

Děti z Hinterhäuser chodili do školy v Scheschulkahof (osada Žežulkův Dvůr v obci Kochánov).

Drahthäuser tvořily rovněž čtyři domy.Byla to čp.25"Tschanderl",26"Woiterlschneider",27"Hanneshäusl" a 17"Schinder".Dům čp.17 patřil už k Dolejšímu Těšovu a bydlel v něm Stanislaus a Rozálie Wohlmuth se čtyřmi dětmi.K domu patřily 3 ha pozemků.Jeho otec byl pohodný a odklízel uhynulý dobytek.Také choval koně,se kterým občas vozil dříví.Místní část Drahthäuser vznikla na bývalých pastvinách a odtud zřejmě pochází tento název místa.Obecní pastviny se nazývaly draha.Ucelený pás hospodářských pozemků se nazýval pojmem trať.
Philipp Bieloch z čp.25 byl kolář.K domu patřily 3 ha pozemků.
Josef Bauer z čp.27 zemřel ve 2.sv.válce.
Philipp Bieloch z čp.25 zemřel ve 2.sv.válce.
Děti z Drahthäuser chodili do školy v Unterteschau.
(info z knihy"Im Lande der künischen Freibauern")

Vloženo: 13.2.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 53 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist