PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Dolejší Krušec (Unter-Körnsalz) - Zajímavosti v obci a okolí

Přispěl: pašerák

Kdo šel od zámku směrem na Nuzerov,musel ve vísce Dolejší Krušec projít přes 200 let starou lipovou alej.V době kvetení byl vzduch daleko prosycen lahodnou vůní nektaru.Sešli se zde všichni mlsouni-u kořenů červené ploštice a v korunách nektar sající a konzumující hmyz.Nebezpečné sršně seděly na listech a číhaly na napité včely,které letěly domů.
Dosáhl-li turista návrší ve směru na Nuzerov,všiml si v lesíku starého zdiva.Jednalo se o "Klause",postavenou do osmiúhelníku.O původním účelu stavby není nic známo.Možná to bylo útočiště pro nemocné soumary k uzdravení a občerstvení za pomoci dobročinných poustevníků.
Níže,směrem na Nuzerov stála před lety mohutná jedle,jejíž věk byl odhadován na 300 let.Ve třicátých letech (20.století) od koruny stromu uschla a musela ustoupit stavbě cesty.Až do jejího pádu byl kmen ověšen mnohými svatými obrázky,kterými chtěli věřící z celého srdce vyjádřit poděkování svatému za obdrženou pomoc.(viz.fotogalerie-sekce "Ostatní")
Na stezce z Prostředního Krušce do Nuzerova (staré soumarské cestě) stála v místě zvaném "Drod"("Droht") dvě boží muka.Jedna byla zřízena dcerou sedláka jako poděkování za to,že byla zachráněna před záškodníkem,který ji pronásledoval.Druhá postavila rodina Landauer jako poděkování za to,že se pan Landauer vrátil domů zdravý z první světové války.
Zvláštní význam měl pro Dolejší Krušec "Richterhof".Jeho majitelé vykonávali soudní moc nad všemi,kteří nebyli podřízení velkostatku.Tito i sám rychtář,nemuseli vykonávat robotu.Znakem úřadu rychtáře bylo obecní žezlo,(der"Gmoastecka"),které bylo ještě v roce 1935 v obývacím pokoji tehdejšího starosty Wenzela Heiningera.Bylo vyrobené svinutím několika tyčí (prutů),které držely pohromadě koženými řemínky.V nich byly tepané mosazné hřebíky,které svazek ozdobily a zpevnily.Toto žezlo bylo přibližně 40 cm dlouhé a 4,5 cm tlusté.Starosta Heininger byl hrdý,že ho vlastnil.(viz.kresba ve fotogalerii v sekci"Ostatní")

(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern)

P.S.-"Richterhof" byl zřejmě dům čp.8 v Dolejším Krušci.

Vloženo: 3.3.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 31 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist