PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Dolejší Těšov (Unterteschau) - Historie statku Dolejší Těšov

Přispěl: pašerák

Statek byl ve vlastnictví JUDr.Rudolfa Zieglera,který jej převzal na přelomu století po svém otci Augustovi Zieglerovi.K Dolejšímu Těšovu patřilo i vlastnictví statku Hořejší Těšov,dvora Mochov a Kubičkova Dvora společně s pilou.Celkově vlastnictví zahrnovalo 608 hektarů.Z toho bylo 396 ha lesa a 212 ha bylo využito pro zemědělství.V roce 1919 byl Kubičkahof (136 ha,z toho 101 ha lesa) notářsky přepsán na dceru Ilse Hemsenovou.
Statek Rudolfa Zieglera byl obzvláště známý šlechtěním osiva a chovem původního simmentálského skotu v celých Čechách,ale i mimo ně.
Jednalo především o šlechtění a množení "Rümkerova" zimního žita.V té době byl Dolejší Těšov jediným rozmnožovacím místem tohoto zimního žita v Česloslovensku.Dr.Rümker pocházel z Emerslebenu u Magdeburgu.Přišel každý rok ke zhlédnutí pěstitelských zahrad nejvýše ležícího šlechtitelského hospodářství v Čechách."Rümkerovo" žito bylo známé svou mimořádnou zimní odolností.Nacházelo se v nadmořské výšce 700 až 900 m.n.m. a opakovaně bylo oceněno nejvyššími cenami.Kromě šlechtění obilí,byly také množeny protirakovinné setbové brambory odrůdy Parnassia a Betulla.
Stádo skotu bylo dovezeno v roce 1923 se Simmentálu a sestávalo výhradně z nejvýše oceňovaných zvířat nejslavnějších pokrevních rodů ve Švýcarsku.Jejich původ mohl být vysledován z plemenné knihy zpětně až do roku 1873.Stádo bylo od roku 1923 do roku 1937 pod dohledem ředitele chovu Schmokera,švýcarského občana,který později emigroval do Kanady.Stádo skotu bylo pod neustálou veterinární kontrolou a kontrolou dojivosti.Statek byl členem sdružení pro kontrolu mléka v Hartmaních a národního sdružení německých chovatelů dobytka v Čechách.Od roku 1924 do roku 1933 bylo v devítiletém stabilním průměru dosaženo výkonu 3463 kg mléka se 133 kg tuku na krávu,což je v té době pozoruhodná produkce mléka.Při příležitosti výroční soutěže v Praze dosáhla rekordní kráva "Prinz" 11 738 kg mléka s 408 kg tuku v roce.Při denní kontrole v létě téhož roku dávala kráva 42,2 kg mléka.Denní produkce mléka byla dodávána do mlékárny Fuchs v Hořejším Krušci,částečně také jako deputátní mléko zaměstnancům a používalo se pro chov telat.Zvláštní důraz byl kladen na odchov mláďat.Způsobilá zvířata byla prodávána téměř ve všech bývalých simmentálských chovných oblastech a měla rozhodující vliv na zlepšení celého chovu hospodářských zvířat.Vedle chovu dobytka,byl také provozován chov prasat německého ušlechtilého plemena.Výkonostní kontroly byly prováděny měsíčně hartmanickým kontrolním sdružením-oddělením chovu prasat.
Pro obhospodařování lesa byl zaměstnán lesní správce.Pokácené dřevo bylo zpracováváno na prkna na vlastní pile a částečně také prodáváno jako dlouhé dřevo zejména dřevařským obchodníkům ze Sušice a Kašperských Hor.Na obtížných lesních cestách řídili kdysi pacholci u koní své těžce naložené dřevěné vozy na určená místa pro další přepravu vlakem.Pro mnoho obyvatel vesnice v oblasti správy panství to byla možnost zaměstnání v létě i v zimě.

(info z knihy "Im Lande der künischen Freibauern")

August Ziegler (otec Rudolfa Zieglera) byl politik a statkář v Dolejším i Hořejším Těšově.Narodil se kolem roku 1838 a zemřel v roce 1908 v Dolejším Těšově.Od roku 1874 do roku 1895 byl poslanec Českého zemského sněmu,kde zastupoval skupinu obcí -obvod Kašp.Hory,Hartmanice,Nýrsko a Vimperk.Od roku 1885 byl okresní starosta Hartmanic.

(info z Wikipedie)

Vloženo: 12.3.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 66 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist