PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Růžová-hřbitovy a evangelický kostel (Rosendorf) - historie ev. kostela v Růžové

Přispěl: Jirka Lulek

Na jaře 1860 se 16 mužů z Růžové v čele s Florianem Guthem rohodlo vystoupit z katolické církve a stali se příslušníky evangelické církve augsburského vyznání, jejíž v té době nejbližší farnost byla v Habřivě u Ústěka. V následujících letech došlo i k dalším přestupům, které se již netýkaly jen mužů, ale i žen a dětí, přičemž vše vyvrcholilo v roce 1864.

V tomto roce byl postaven novorománský kostel, který byl slavnostně vysvěcen dne 28.9.1864 jako filiální sbor habřinské farnosti a zároveň zde byl ustanoven první evangelický duchovní Conrad August Beck.

Od roku 1875 se kostel stal centrem samostatné farnosti, která zahrnovala 53 obcí okresu Děčín. Ode dne 1.3.1896 se Růžová stala sídlem evangelické bohoslovecké školy, pro niž byla rok předtím stavba kostela rozšířena (škola byla zrušena v roce 1937). Po roce 1918 byl zdejší sbor začleněn do Německé evangelické církvi augspurského vyznání; ta byla v roce 1945 úředně zrušena a budovu kostela zkonfiskoval československý stát.

Od roku 1945 kostel sloužil jako sbor Církve československé husitské, Od 60. let 20. století budova postupně sloužila jako mateřská škola, kino a obytný dům. Od roku 1990 je budova prázdná.

Vloženo: 22.3.2018Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 91 do následujícího políčka: